EGAP kvůli klimatu přidusí uhlí

Doba čtení:1 m, 54 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) v rámci boje proti změnám klimatu omezí od roku 2017 oficiální podporu exportu u projektů uhelných elektráren. Šéf EGAP Jan Procházka odhadl dosavadní exportní podporu těchto projektů v Česku na 70 miliard korun. Opatření poškodí české společnosti.

K dohodě o omezení podpory projektům uhelných elektráren se dospělo na zasedání pracovní skupiny pro vývozní úvěry zemí OECD v Paříži v rámci diskuzí o boji proti klimatické změně. Rozjednané dodávky se EGAP bude snažit dotáhnout. „Toto opatření bude mít určitý negativní dopad na český průmysl, z hlediska klimatologie ale má svoji logiku,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Toto opatření bude mít určitý negativní dopad na český průmysl

Transakce v případě malých uhelných elektráren do 300 MW výkonu, což je oblast zájmu České republiky, bude možné provádět pouze do některých rozvojových zemí, a to s maximální délkou splatnosti deseti let, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
Němci vypínají elektrárny. Kvůli zelené energii
OECD přiškrtí peníze uhelným elektrárnám

Pro rozšíření elektrárny platí podmínky jako pro novou elektrárnu. Na nová pravidla pro uhelné elektrárny se vztahuje přechodné období. Jsou účinná až od ledna 2017. To bylo jedním z požadavků Česka v rámci vyjednávání v Evropské unii, respektive OECD.

Celá nová sektorová dohoda má pak do 30. června 2019 projít revizí s cílem dalšího zpřísnění jejích podmínek. Druhá fáze by měla začít platit od 1. ledna 2021. „Omezení podpory exportu u projektů uhelných elektráren se nás dotkne, konkrétní dopady ještě budeme muset ale vyhodnotit,“ řekla mluvčí plzeňské firmy Doosan Škoda Power Margit Petříčková. Podle ní se dá předpokládat, že dodávky nahradí dodavatelé ze zemí, které nejsou vázány dohodami OECD, hlavně z Číny.

Omezení podpory exportu u projektů uhelných elektráren se nás dotkne

„Už delší dobu jsme věděli, že se nařízení připravuje. Tam, kde to bude s podporou exportu bezproblémové, tam budeme přímým dodavatelem. Tam, kde problém s podporou exportu bude, tam budeme subdodavatelem firem, který tento problém mít nebudou,“ řekla mluvčí strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková. Skupina podle ní dodává elektrárny od 100 do 500 MW výkonu, omezení se jí tak týká pouze v některých segmentech.

Mohlo by vás zajímat:
Uhelná elektrárna budoucnosti
Británie pohřbí uhlí, vsadí na plyn a jádro
Zavře Křetínský britskou elektrárnu?