Doba čtení:1 m, 47 s
V parku Hwange žije více než 45 000 slonů. Foto: pixabay.com

Skupina pro ochranu životního prostředí v Zimbabwe podala u nejvyššího soudu v zemi žádost o zabránění těžbě uhlí v národním parku Hwange, kde žije jedna z největších populací slonů v Africe. Otevřít uhelný důl tam chce čínská firma Zimbabwe Zhongxin Mining Group Tongmao Coal Company.

Odhaduje se, že v parku Hwange žije více než 45 000 slonů spolu s více než 400 druhy ptáků a 100 druhy savců a, včetně buvolů, levhartů a lvů, kteří již kvůli rozsáhlému suchu bojují o potravu a vodu v obrovské savaně.

Čtěte také:
Zimbabwe: Spící těžební gigant
Zimbabwe chce zásadně zvýšit vývoz uhlí

Těžní povolení bylo uděleno vládou prezidenta EmmersonaMnangagwy čínské firmě v únoru 2019 a podle průzkumu organizace na ochranu divoké zvěřeBhejane Trust již firma zahájila v parkuprůzkumné práce, uvedl server msn.com.

Vrtání, vyklizování půdy, stavba silnic a geologické průzkumy související s plánovaným projektem těžby uhlí uvnitř parku, který se rozkládá na více než 14 500 kilometrech čtverečních, představují pro rezervaci hrozbu, uvedla organizace ve své žádosti.

„Existuje akutní riziko nevratné ekologické degradace, včetně nesmírné ztráty živočišných a vegetativních druhů, snížení živočišných stanovišť mnoha vzácných druhů, včetně černých nosorožců, pangolinů, slonů a divokých psů,“ uvedla organizace.

Důl má mít podle soudních dokumentů rozlohu 105 kilometrů čtverečních v oblastiSinematella Camp. Tato oblast je jedním ze dvou jediných silně zalesněných segmentů parkuHwange, zahrnuje minerální prameny, solné prameny, termální prameny, ekologicky aktivní vodní díry, různé přehrady a pánve, uvádí se v dokumentu. Důl může znečišťovat i vodní zdroje v trvale suché oblasti parku, uvedl dokument.

Úsilí o nepovolení těžby v parku Hwange přichází v době, kdy zimbabwské úřady vyšetřují příčinu úmrtí více než 20 slonů v lesní oblasti poblíž národního parku. Předpokládá se, že mladí sloni, kteří uhynuli, mohli jíst jedovaté rostliny, protože normální vegetace vyschla z nedostatku srážek.

Zimbabwe, neustále sužované nedostatkem energie, je při výrobě elektřiny silně závislé na uhlí a vodní energii. Čínské firmy se podílejí na projektech za několik miliard dolarů na podporu uhelných elektráren. Několik čínských firem také v Zimbabwe těží zlato, diamanty a další minerály.