Doba čtení:1 m, 52 s
Elektrárna Chvaletice je jedním z největších výrobců elektřiny v ČR, tvoří ji čtyři uhelné bloky o celkovém výkonu 820 MW. Foto: Sev.en Energy

Společnost Elektrárna Chvaletice z holdingu Sev.en Energy uspěla v doménovém sporu se spolkem NoLog, který provozoval web kritizující dopady hnědouhelné elektrárny na životní prostředí. Tato stránka měla shodný název jako elektrárna a podle vyjádření holdingu ji veřejně poškozovala. Aktivisté ale namítají, že jde o oprávněnou kritiku a že se je firma tímto krokem pouze snaží umlčet.

Podle domény „elektrarnachvaletice.cz“ by to vypadalo, že patří stejnojmenné elektrárně. Ve skutečnosti ji ale provozují aktivisté ze spolku NoLog. A hnědouhelnou elektrárnu na východě Čech skrze web od roku 2019 kritizují.

Nyní ale společnost Elektrárna Chvaletice, a. s., uspěla s návrhem, aby český správce domény CZ.NIC registraci zrušil, stránka tak v dohledné době na adrese elektrarnachvaletice.cz přestane fungovat.

„Stránka obsahuje nepravdivé, nepřesné či zavádějící a dnes už i notně zastaralé informace,“ popsal základ problému serveru iROZHLAS.cz mluvčí chvaletické elektrárny Petr Dušek.

Spolek se zrušení bránil s tím, že v době, kdy si doménu registroval, se elektrárna jmenovala Sev.en EC, a. s. – tedy měla odlišný název. A na Elektrárna Chvaletice se Tykačova firma přejmenovala až v roce 2021, tedy dva roky poté, co aktivisté doménu zaregistrovali.

Ministr chce dovážet elektřinu. Nebude odkud, varují odborníci

Společnost se už dříve snažila s aktivisty dohodnout, ale bez úspěchu. „Už dva dny po objevení webu jsme vyvěsili reakci, která útok akceptovala jako satiru a nadsázku a zároveň uváděla na pravou míru zveřejněné dezinformace. Navzdory našemu upozornění však obsah dezinformačního webu zůstal stejný,“ doplnil Dušek s tím, že elektrárna nyní podle něj splňuje naprostou většinu požadavků nové evropské legislativy a nedávno našla i cestu k řešení emisí rtuti.

Spor o zrušení domény nerozhodoval soud, ale speciální panel při Hospodářské komoře. Pokud si kdokoli chce doménu s tuzemskou koncovkou „.cz“ pořídit, musí s takovým řešením dle podmínek tuzemského správce domén CZ.NIC souhlasit.

Jak upozorňuje Pavel Loutocký z Ústavu práva a technologií Masarykovy univerzity, při sporech o českou doménu se nezkoumá, jaké informace stránka obsahuje, posuzuje se hlavně shoda její adresy s chráněným označením, v tomto případě šlo o jméno elektrárny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa