
Pro Elektrárnu Dětmarovice na Karvinsku se vyhlášením takzvaného předcházení stavu nouze v teplárenství nic nezmění. Jde o největší klasickou uhelnou elektrárnu na Moravě a ve Slezsku a ničím jiným než černým uhlím topit nemůže.
Uhelné kotle původně skupina ČEZ, která elektrárnu provozuje, chtěla na jaře 2023 odstavit, ale vzhledem k situaci na energetických trzích už v dubnu rozhodla o prodloužení jejich provozu. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Teplárenské Vladislav Sobol.
Místo tří uhelných bloků o celkovém výkonu 600 megawattů chtěl ČEZ vybudovat výkonné kogenerační jednotky, které by zajistily kombinovanou výrobu elektřiny a zároveň tepla z plynu. Nový termín odstavení bloků zatím nestanovil.
„Oznámení vlády pro nás teď neznamená žádnou změnu. Uhlí máme z různých trhů kromě Ruska, včetně OKD. Ceny jsou každý den jiné a podle toho, jaké jsou, elektrárna jede na jeden, dva nebo tři kotle,“ řekl Sobol.
Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) minulý týden řekl, že společnosti, které v Moravskoslezském kraji vyrábějí a dodávají centrálně teplo domácnostem i firmám, mají pro nastávající topnou sezonu zajištěný dostatek surovin, plyn, uhlí i biomasu. Ceny za teplo u těchto dodavatelů podle něj vzrostou nejdříve od ledna a maximálně o desítky procent.
Obchodní ředitel teplárenské společnosti Veolia Jakub Tobola uvedl, že firma vyrábí teplo především z uhlí, biomasy a částečně i z plynu. U černého uhlí je nárůst ceny dramatický, ale ne tolik jako u elektřiny či plynu. Plyn Veolia nakupuje dlouhodobě dopředu, čímž se jí daří omezit vliv největšího zdražování. Tobola uvedl, že stoupla i cena biomasy.