Elektrárna Mělník hlásí návštěvnický rekord

Elektrárna Mělník spaluje hnědé uhlí ze severočeských uhelných pánví. Elektrárna Mělník Foto: ČEZ

Zatímco v předchozích deseti letech přilákala středočeská uhelná Elektrárna Mělník maximálně kolem 500 zájemců o prohlídku, v loňském roce jich bylo 1 183. Pomohl úspěšný zářijový den otevřených dveří, který by se letos měl zopakovat.

Vzhledem ke své poloze je Elektrárna Mělník hlavně cílem vysokých a středních škol, ovšem i základních, a to jak ze středních, tak i severních Čech. Vysokoškoláci se tradičně rekrutovali z Technické univerzity v Liberci, ČVUT Praha a Univerzity J. E. Purkyně Ústí nad Labem. Středoškoláci byli z VOŠZ a SŽZ v Ústí nad Labem, SPŠ Ústí nad Labem, SOU Štětí a Gymnázia Mladá Boleslav. Přijeli i žáci ze ZŠ Ohradní na Praze 4.

Čtěte také:
Elektrárna Mělník se otevřela veřejnosti
Nejrychlejší ekologizace v Evropě stála 111 miliard

Poměrně velký zájem českou výrobu elektřiny a tepla projevili zahraniční studenti a jejich pedagogický doprovod. Prostřednictvím pražských cestovních agentur si tak hnědouhelný výrobní zdroj Skupiny ČEZ prohlédli v několika skupinách a v různých dnech hosté z Dánska (35), Švýcarska (21) a Spolkové republiky Německo (76). Oproti roku 2017 se tak zahraniční zájem o elektrárenskou lokalitu zvýšil čtyřikrát. Navíc si ji prohlédla i dvanáctičlenná vietnamská delegace s pětičlenným českým doprovodem. Vietnamští odborníci byli přitom na návštěvě v jedné z českých firem, přičemž vzhledem ke svým profesím projevili zájem o prohlídku uhelné elektrárny.

Prohlídky elektrárny jsou u většiny exkurzí koncipované jako pochůzka po technologiích Mělník II a Mělník III s výkladem o historii a současnosti celé lokality, včetně výhledu do budoucnosti. Návštěvníci si například mohou v rámci „dvojky“ prohlédnout turbogenerátory TG9 a TG10, pracoviště operátorů – společný velín výrobních bloků 9 a10.

V případě elektrárny Mělník III jsou pak exkurze zaváděny na velín, do strojovny k turbogenerátoru a na střechu kotelny K11, z níž si lze z ptačí perspektivy prohlédnout celý komplex všech tří výroben a při pěkném počasí si i vychutnat panoramatický pohled na propojenou krajinu severních a středních Čech.

Podle specifických požadavků se někteří návštěvníci ještě vydávají na prohlídku dalších technologií, jako jsou například elektro, odsíření, zauhlování, zpracování vedlejších energetických produktů a podobně. Prohlédnout si tato místa je umožněno hlavně vysokoškolským studentům, kteří sbírají informace pro své budoucí seminární práce. Stejně tak se provází po technologických celcích v EMĚ I.

Prakticky vše plus něco navíc mohli na začátku loňského září vidět ti, co zavítali na den otevřených dveří. „Připravili jsme několik prohlídkových tras s odborným výkladem. První je seznámila s provozem Mělník I, a výměníkovou stanicí, která tvoří jeden ze stupňů ohřevu topného média do horkovodu pro Prahu. Druhá přiblížila technologické celky Mělník II a Mělník III a třetí byla určena pro ty, co zajímá technika, výstroj a výzbroj hasičů. Čtvrtá obnášela jen návštěvu Informačního centra, v němž se zájemci prostřednictvím prezentací dozvěděli vše o budoucnosti lokality po roce 2020. Pátá byla mobilní, tedy pro ty, které mohla omezit náročnost pochůzkových tras nebo měli cílený zájem seznámit se i s podpůrnou technologií pro výrobu elektřiny a tepla pohledem z minibusů. Prohlídku celého areálu lokality Mělník z ptačí perspektivy s odborným výkladem o procesu výroby elektřiny a tepla nabízela šestá trasa, a to ze střechy kotelny výrobního bloku 500 MWe,“ uvedl Miroslav Krebs, ředitel pro správu a integraci společnosti Energotrans, která je členem Skupiny ČEZ a celou elektrárenskou lokalitu provozuje. Podle něj by se den otevřených dveří měl letos zopakovat.

Mohlo by vás zajímat: 
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů 
Parkovací asistent bude i pro důlní obry