Elektrárna Opatovice má výjimku na vodu

Elektrárna Opatovice zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí. Foto. wikipedia.org

Elektrárna Opatovice musela požádat krajský úřad, aby mohla snížit minimální zůstatkový průtok v Labi pod Opatovickým jezem z pěti na tři metry krychlové. Z řeky odebírá vodu potřebnou pro svůj provoz, při současném suchu by však nebyla schopna dosavadní průtok zachovat.

Krajský úřad žádosti vyhověl na dobu do konce března příštího roku. „Stejné žádosti bylo vyhověno již v roce 2015, situace se tedy opakuje. Je to reakce na současný stav. Nicméně se to nijak neprojeví na výrobě a dodávkách energií,” sdělil mluvčí elektrárny Martin Sýkora.

Čtěte také:
Brno Křetínskému teplárny neprodá
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Důvodem žádosti bylo dlouhotrvající extrémní sucho v letošním roce. Reálně hrozilo, že na přelomu října a listopadu nebude dostatek vody v Labi pro zajištění spolehlivého provozu elektrárny. Dočasné snížení minimálního průtoku může podle úřadu předejít škodám na životním prostředí, které by mohly vzniknout vyčerpáním vodní nádrže Rozkoš nebo neřízeným omezením průtoku v Labi. Povolení platí na zimní období mimo období reprodukce.

Vodní nádrž Rozkoš na Náchodsku slouží podle mluvčí Povodí Labe Hany Bendové zejména k regulaci průtoků v Labi. „Normálně z Rozkoše odtéká 80 litrů za sekundu. Od poloviny července se tam pouštělo 3000 až 5000 litrů za vteřinu podle průtoků v Labi pod Hradcem Králové, aby se posílil průtok zvláště pro Elektrárnu Opatovice,” uvedla Bendová. Situace v Labi se zlepšila po srážkách minulý týden, nyní je ale hladina opět nízká.

Elektrárna Opatovice zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 61 tisíc domácností, nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá Daniel Křetínský.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme