Uhelná elektrárna Počerady je opět ekologičtější, v předstihu snížila emise oxidů dusíku (NOx). Vzduch na Lounsku a Mostecku tak bude čistší. Oxidy dusíku by totiž měly klesnout o 60 procent.
Investiční akce vyšla energetickou společnost ČEZ na více než půl miliardy korun. Na klíč ji provedla brněnská společnost General Electric.
„Ekologizace Elektrárny Počerady proběhla hned dvojím způsobem, a to primárním a sekundárním opatřením. V prvním případě se jednalo o montáž dalšího pásma dohořívacího vzduchu do kotlů, aby bylo zajištěno vykrytí průřezu topeniště právě proudy dohořívacího vzduchu i při sníženém výkonu kotle. Druhý způsob si vyžádal úpravu spalovacích systémů a do práškových kotlů na hnědé uhlí je nyní vstřikována močovina. Nejdříve se upravovali kotle 3 a 4, poté stejný proces instalace technologie pro selektivní nekatalickou redukci proběhl i u kotlů 2 a 5,“ uvedl generální ředitel Elektrárny Počerady František Strach.
Čtěte také:
Uhelné elektrárny navštěvují tisíce lidí
Potvrzeno: ČEZ Tykačovi Počerady zatím neprodá
Podle technického ředitele Jiřího Kulhánka další pásmo dohořívacího vzduchu zajistilo spolu s řízením rozvrstvení vzduchu snížení úletu NOx ze současných 650 na 400 mg/m3. „V rámci sekundárního opatření se pak vstřikuje močovina do kotlů. Močovina v prášku je přitom dovážena cisternami a přefukována do speciálních nádrží, v nichž se v určitém poměru smíchá s vodou. Poté je potrubím vstřikována do kotlů. Voda se zákonitě odpaří a vlastní močovina pak dokáže snížit úlet NOx na méně než 200 mg/m3,“ dodal Kulhánek.
Od roku 2016 vejde v platnost směrnice Evropské unie ukládající všem zdrojům s instalovaným výkonem nad 50 MW snížení emisí oxidů dusíku na hodnotu pod 200 mg/m3, a to maximálně do poloviny roku 2020. Tento nový ekologický standard díky své modernizaci Elektrárna Počerady v předstihu splňuje.
Elektrárna Počerady patří mezi nejvyužívanější uhelné elektrárny v České republice. V současné době je vyčleněna z ČEZ do samostatné akciové společnosti v rámci Skupiny ČEZ. Svým instalovaným výkonem a poměrně vysokým vytěžováním ovlivňuje významným způsobem ekonomiku a životní prostředí celého regionu severozápadních Čech.
Mohlo by vás zajímat:
Lze čelit výpadkům jaderných elektráren?
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník
Únik oleje prověřil hasiče v Počeradech