Doba čtení:2 m, 15 s
Předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka (vlevo) a předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl při podpisu kolektivní smlouvy. Foto SU

Zaměstnance Sokolovské uhelné čekají díky nové kolektivní smlouvě o dvě procenta vyšší mzdy. Mají také příslib jejich dalšího růstu v případě lepšího plnění podnikatelského plánu a snižování nákladů.

„Letos bylo vyjednávání o trochu náročnější, protože jsme po pěti letech dělali velkou kolektivní smlouvu,“ uvedl Jan Smolka, předseda sdružení odborových organizací s tím, že její platnost byla ale zkrácena jen na dva roky. „V roce 2017 totiž končí vyšší kolektivní smlouva uzavřená mezi odborovým svazem a svazem zaměstnavatelů. Takže jsme museli vše přizpůsobit tak, abychom v roce 2017 mohli dát i naši dokumentaci do souladu s vyšší kolektivní smlouvou,“ dodal.

Nová smlouva přinese především vyšší mzdy a zachování, nebo dokonce rozšíření většiny benefitů. „Průměrný výdělek z  kolektivní smlouvy bude navýšen proti ujednání předchozího roku o dva procentní body s  dalším možným zvýšením při překročení hospodářského výsledku při současné úspoře osobních nákladů odstupňovaně až o další dva procentní body,“ říká Miroslav Mertl, člen představenstva Sokolovské uhelné, pověřený vedením personálního úseku. Toto zvýšení bude řešeno prostřednictvím mimořádná prémie, která bude v případě splnění kritérií vyplacena v prosinci daného roku.

„Pro nás byla při jednání prioritou především zaměstnanost, mzdy a benefity. A to se, s ohledem na možnosti společnosti v tomto období, i s ohledem na  budoucnost, povedlo velmi slušně nasmlouvat,“ uvedl Smolka.

Čtěte také:
Pöpperl: Klíčové bude teplárenství
Sokolovské uhelné klesl zisk na 633 milionů

Ve mzdové oblasti byly proti minulé kolektivní smlouvě vypuštěny pouze jubilejní prémie při dosažení věku 50, 55 a 60 let. Naopak zaměstnancům Sokolovské uhelné i v následujících letech zůstane pět týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, nebo výše mzdových příplatků. Zachováno zůstává také odstupné při dohodě o ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost.

„Kolektivní smlouva byla oběma stranami vyjednávání označena za přijatelný kompromis a příspěvek k  udržení sociálního smíru. Uvedené atributy kolektivní smlouvy jako je průměrný výdělek, mzdové tarify, příplatky a rozpočet sociálního fondu byly sjednány na rok 2016. Pro rok 2017 o nich bude  opět jednáno, ne však o ostatních pravidlech, která mají dvouletou platnost,“ shrnul Mertl.

Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji.  Vznikla v roce 1994 jako nástupce těžebních a zpracovatelských podniků působících v sokolovské hnědouhelné pánvi. Firma působí především v oblastech těžby nerostného bohatství a energetiky. V současné době dává práci přibližně 3200 lidí a dalších stovky pracovních míst jsou vázány v dceřiných firmách Sokolovské uhelné a ve společnostech poskytujících Sokolovské uhelné zboží a služby.

Mohlo by vás zajímat:
Sokolovská uhelná obrátila a peníze na sport pošle
Sokolovská uhelná letos investuje 700 milionů
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa