Doba čtení:1 m, 31 s
V cenách pro příští rok se promítá enormní zdražování vstupů pro výrobu a provoz zařízení, zejména emisních povolenek. Jen emisní povolenky meziročně zdražily o 100 procent. Foto: iUHLI

Společnost Elektrárny Opatovice (EOP) zdraží v příštím roce teplo o jednotky procent. Měsíční výdaje za teplo se tak běžné domácnosti zvýší zhruba o 110 korun. ČTK to řekla mluvčí firmy Hana Počtová. Teplo od společnosti odebírá více než 62 000 domácností v regionu Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi.

Navyšování cen vždy jen odráželo inflaci pro daný rok, ale neodpovídalo zcela reálnému nárůstu našich nákladů. V cenách pro příští rok se však již více promítá enormní zdražování vstupů pro výrobu a provoz našeho zařízení, zejména emisních povolenek. Jen emisní povolenky meziročně zdražily o 100 procent,“ uvedla ředitelka společnosti Romana Zadrobílková.

Čtěte také:
EPH prodává podíl ve slovenské SSE
Křetínského EPIF vydělal miliardy

Nejvyšší sazba je pro příští rok 598,50 koruny za gigajoule, letos je nejvyšší sazba za 544 Kč/GJ a má ji nejvíc odběratelů. Průměrná cena tepla od Elektráren Opatovice je pro příští rok stanovená na 505,50 Kč/GJ. Čtyřčlenná rodina v průměru odebere za rok 25 GJ.

Od nového roku EOP snižuje podíl stálé složky tepla. Dojde tím ke snížení ceny z celkové platby za sjednaný výkon a navyšuje se spotřební složka závislá na spotřebě odběratele,“ uvedla Počtová.

Pro další vývoj cen tepla v následujících letech bude podle společnosti zásadní, jak rychle se podaří notifikovat v EU novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Novela přináší možnost kompenzace nákladů na povolenky CO2 pro teplárny výměnou za investice do nejnovějších ekologicky přívětivých technologií. „EOP do modernizace investují průběžně. Další vlnu zásadní modernizace máme připravenou,“ řekla ředitelka.

Kromě tepla společnost vyrábí také elektřinu. Vlastníkem EOP je společnost Energetický a průmyslový holding prostřednictvím dceřiné společnosti EP Energy.