Elektrárny Opatovice mírně zdraží teplo

opatovice-elektrarna_wikipedia_karelj

Opatovická elektrárna vyrábí teplo z uhlí. Foto: wikipedia.org Karelj

Elektrárny Opatovice (EOP) zdraží od ledna teplo o dvě procenta. Úprava ceníku se týká zejména domácností v regionu Pardubic a Chrudimi a částečně také na Hradecku.

Hlavní důvody drobného nárůstu ceny jsou ekologické investice, to znamená 2,7 miliardy, které jsme investovali do ekologických opatření. Negativní vliv na cenotvorbu má bohužel i nižší bezplatná alokace povolenek CO2,“ řekl mluvčí firmy Martin Sýkora.

Čtěte také:
Komise chce vyšší daně pro uhelné elektrárny
Evropa zažívá uhelnou renesanci

Cena tepla od EOP je od roku 2015 dvousložková. Vedle peněz za odebrané teplo klient platí i fixní částku za sjednaný výkon. Společnost dodává přímo teplo 35 000 domácnostem na Pardubicku a Chrudimsku a některým odběratelům na Hradecku.

Za odebraný gigajoule tepla domácnosti příští rok zaplatí 498 korun, letos hradí 487,4 koruny. Předloni je stál jeden gigajoule 442,52 koruny. Domácnosti, které žijí v bytě 3+1, ročně odeberou průměrně 25 gigajoulu ročně.

Elektrárny Opatovice upravují cenu tepla tak, aby lépe odpovídala nákladům na jeho pořízení a zvýhodňovala odběratele, kteří efektivně využívají sjednaný maximální výkon,“ dodal Sýkora.

Opatovická elektrárna vyrábí teplo z uhlí. Průměrná cena tepla z uhlí se v Česku pohybuje kolem 560 korun za gigajoule, u tepla ze zemního plynu až kolem 620 korun za gigajoule.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech