Doba čtení:1 m, 32 s
Cena tepla od EOP je od roku 2015 dvousložková. Vedle peněz za odebrané teplo klient platí i fixní částku za sjednaný výkon. Foto. wikipedia.org

Elektrárny Opatovice (EOP) zvýší od ledna cenu tepla o 2,5 procenta. Domácnostem, které žijí v třípokojovém bytě, se zvýší náklady o částku od 20 korun měsíčně. Do úpravy ceny se částečně promítají zvyšující se náklady na výrobu a distribuci.

Společnost zajišťuje přímé dodávky 35.000 domácnostem na Pardubicku a Chrudimsku a některým odběratelům na Hradecku. V bytě o třech pokojích obyvatelé v průměru spotřebují 25 gigajoulů ročně. Za odebraný gigajoule tepla domácnosti příští rok zaplatí 508 korun, letos stojí 498 korun. Loni hradily 487,4 koruny. V roce 2015 je stál jeden gigajoule 442,52 koruny.

Čtěte také:
Brno Křetínskému teplárny neprodá
Opatovicím pomůžou evropské miliony

Cena tepla od EOP je od roku 2015 dvousložková. Vedle peněz za odebrané teplo klient platí i fixní částku za sjednaný výkon. Dvousložkové ceny jsou podle vyjádření společnosti běžné ve většině států Evropské unie.

Výše stálé platby se samozřejmě liší podle nároků odběratele. Jinou potřebu dodávek tepla, a tedy i dimenzování rozvodů, má průmyslový objekt a jinou například bytový dům. Proměnná složka závisí na ceně paliva použitého k výrobě tepla a reflektuje skutečné množství tepla odebraného zákazníkem,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

Elektrárny některým odběratelům na Hradecku dodávají teplo přímo, dalším prostřednictvím společnosti Tepelné hospodářství, které patří městu Hradec Králové. Firma v krajském městě dodává teplo do asi 24.000 domácností. Cenu pro příští rok nezmění a zůstane na úrovni 509 korun za GJ. Cena je pro jejich klienty jednosložková.

Majitelem EOP je Energetický a průmyslový holding, ve které je majoritním vlastníkem Daniel Křetínský (94%).

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme