Elektrárny vyrábějí 80x víc než před sto lety

Dnes je největším českým zdrojem Jaderná elektrárna Temelín s instalovaným výkonem 2164 MW. Foto: ČEZ.

Výkon elektráren na území dnešní České republiky stoupl za posledních 100 let 28krát, výroba vzrostla 80krát. Počet obyvatel přitom zůstal na podobné úrovni. Uvedla to mluvčí ČEZ Alice Horáková s tím, že elektřina v současném Česku tvoří asi 20 procent celkové spotřeby energií.

ČEZ uvedl, že po vzniku Československa v roce 1918 připadalo na 9,9 milionu obyvatel českých zemí 800 megawattů (MW) instalovaného výkonu. Většinu z toho tvořily závodní zdroje, jejichž výroba se spotřebovala přímo na místě. Výkon samostatných elektráren, vyrábějících elektřinu určenou k prodeji, se pohyboval kolem 190 MW, výroba činila necelých 1100 gigawatthodin (GWh) ročně. Dnes má 10,6 milionu obyvatel ČR k dispozici výkon 22.267 MW a roční produkci přes 87.000 GWh, uvedla firma.

Podle ČEZ produkovalo v roce 1920 v dnešním Česku elektřinu 6200 výroben s průměrným výkonem 129 kilowattů (kW). Firma uvedla, že šlo o vodní elektrárny, zdroje na černé a hnědé uhlí, naftu či plyn. „Současný energetický mix je mnohem různorodější než před 100 lety. Máme také jádro, vítr, bioplyn, slunce, či biomasu. Tato diverzifikace prospěla větší energetické bezpečnosti,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Čtěte také:
Energetická bezpečnost je rukojmím rozdělení ČEZ
Dostavba Dukovan rozděluje veřejnost

Titulem největšího zdroje se v roce 1918 podle ČEZ pyšnila Holešovická elektrárna v Praze s výkonem 32 tisíc koňských sil, což odpovídá necelým 24 MW. Následovaly severočeská elektrárna Trmice a východočeská elektrárna v Poříčí. V dalších desetiletích výkon elektráren dále rostl – Elektrárna Ervěnice na Mostecku v roce 1932 měla již 70 MW, elektrárna Komořany začátkem 50. let 210 MW. V 60. letech pak na scénu nastoupily 100 a 200megawattové bloky, uvedl ČEZ.

Postupné zvyšování výkonu umožnil také technický a technologický pokrok. Československo patřilo k průkopníkům zavádění vysokých tlaků a teplot páry, či v automatizaci kotlů a vybavení velínů,“ podotkla Horáková. Dnes je největším českým zdrojem Jaderná elektrárna Temelín s instalovaným výkonem 2164 MW.

Podle ČEZ lze v současnosti nicméně opět sledovat boom malých elektráren provozovaných přímo na místě spotřeby. „Výzvou do budoucna je standardizace technických požadavků například v oblasti elektromobility, chytrých sítí, či bateriových úložišť,“ vysvětlila Horáková.

Zásadní proměnu současné energetiky podle ní slibuje i postupné uzavírání uhelných elektráren a jejich náhrada nízkoemisními zdroji. „ČEZ touto významnou změnou prochází postupně již řadu let. Od roku 2012 vyrábí většinu své elektřiny v Česku v bezemisních zdrojích, přičemž v době vzniku ČEZ v roce 1992 vyráběl ještě 73 procent elektřiny z uhlí,“ dodala mluvčí.

Už dříve ČEZ uvedl, že hrubá roční spotřeba elektřiny v ČR od roku 1918 do roku 2018 stoupla z jedné na téměř 74 terawatthodin. Takzvaná hrubá spotřeba elektřiny zahrnuje i elektřinu spotřebovanou při samotné výrobě a ztráty v sítích a v přečerpávacích vodních elektrárnách.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar představil osm novinek