Elektřina je nejdražší za pět let

Ilustrační foto: Wikipedie

V pondělí se spotová cena elektřiny v Česku vyšplhala až na 133 eur za megawatthodinu. Ilustrační foto: wikipedia.org

Cena elektřiny v České republice je nejvyšší za posledních pět let. Může za to chladné počasí, stojící větrné elektrárny v Německu a odstávky jaderných zdrojů ve Francii.

Na českém spotovém trhu zdražila v pondělí elektřina s dodáním druhý den z lednových průměrných čtyřiceti až padesáti eur za megawatthodinu až 133 eur. Nad sto eury se drží přes den i nadále. Obdobný vývoj nastal naposledy v únoru 2012, uvedl server e15.cz.

Čtěte také:
Dozorčí rada potvrdila Beneše v čele ČEZ na další čtyři roky
Pomůže atomový zákon výstavbě nových bloků?

Na spotovém denním trhu se obchoduje s elektřinou, která se vyrobí a spotřebuje následující den. Obchodníci a velcí spotřebitelé na něm řeší očekávané přebytky či naopak nedostatek elektřiny. Za rok se na denním trhu zobchoduje objem odpovídající třetině české spotřeby elektřiny.

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS hlásí, že v provozu jsou všechny velké zdroje. ČEZ například v pondělí roztočil na plné obrátky paroplynovou elektrárnu Počerady a výjimečně ji nechal puštěnou i přes noc, kdy zůstaly ceny nad výrobními náklady. Ve srovnání s minulým úterkem najely také dva bloky černouhelné elektrárny Dětmarovice, jeden blok v Tušimicích a z ostatních se ČEZ pokusil vymáčknout maximum, vyplývá z dat o výrobě, které firma musí zveřejňovat. „Obecně lze říci, že při cenách kolem sto eur by v České republice měla být v provozu většina disponibilních zdrojů,“ potvrdil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Český spotový trh s elektřinou je kvůli propojení soustav a koordinovanému obchodování ve vleku počasí a nedostatku kapacit v západní Evropě, uvádí Operátor trhu s energiemi. Podprůměrné teploty zvyšují spotřebu elektřiny v celém regionu. Na severu Německa přitom v posledních dnech přestal foukat vítr a výroba ve větrných farmách spadla od neděle na desetinu.

Ve Francii oproti minulému lednu chybí kvůli odstávkám přes čtyři tisíce megawattů v jaderných elektrárnách. V rakouských a francouzských Alpách chybí voda v přehradách na dorovnání výkonu. „Francie bude muset od čtvrtka omezit spotřebu asi o tři tisíce megawattů. Nepodaří se jí dovézt všechnu chybějící elektřinu,“ uvedla Barbora Peterová, mluvčí ČEPS. Komplikovaná situace v Evropě by měla podle ČEPS přetrvávat do příštího pondělí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
Na Špicberkách půjdou emise pod zem