Elektřina pro domácnosti podražila o čtvrtinu

Nejvíce si připlatí ti, kteří elektřinu nepoužívají jen k osvětlení a pro běžné domácí spotřebiče, ale také k ohřevu vody a vytápění. Foto: imagio.cz

Průměrná česká domácnost letos utratí za elektřinu 32 636 korun, meziročně o 23 procent víc. Vyplývá to ze statistik projektu Index24 společnosti Porovnej24.cz.

Nejvíce si podle portálu připlatí ti, kteří elektřinu nepoužívají jen k osvětlení a pro běžné domácí spotřebiče, ale také k ohřevu vody a vytápění.

Domácnosti, které nemají cenu fixovanou, již následky zdražování pocítily. Tento trend bude navíc pokračovat nejméně do roku 2025. Na druhou stranu, zdražování již nebude tak výrazné jako v roce 2019, kdy za skokovým růstem stála zejména vyšší cena emisních povolenek,” uvedl partner společnosti Porovnej24.cz a expert na energetiku Martin Špaček.

Čtěte také:
Česku hrozí nedostatek elektřiny
Lidé i firmy odmítají zdražování elektřiny

Většina analytiků a dodavatelů, které minulý týden oslovila ČTK, se shodla na tom, že na přelomu letošního a příštího roku cena elektřiny lidem zřejmě opět stoupne, růst ale nebude tak výrazný jako na přelomu let 2018 a 2019.

Analytici už dříve odhadli, že během letošního roku mohou některým lidem vzrůst meziročně náklady na energie až o několik tisíc korun ročně, podle Porovnej24.cz jde průměrně zhruba o 6000 korun.

Podle portálu mají lidé možnost čelit růstu cen změnou dodavatele, kdy průměrný rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější nabídkou činí 12 196 korun, nebo i změnou tarifu u stávajícího dodavatele. Ze statistik společnosti vyplývá, že 85 procent spotřebitelů platí za energie tarifové ceny a neví, že by od svého poskytovatele mohli dostat výhodnější nabídku.

Ulevit rozpočtu se podle Porovnej24.cz samozřejmě dá i změnou zdroje vytápění. Například cena plynu je dlouhodobě stabilní a průměrná domácnost za něj podle našich odhadů zaplatí 5551 korun, tedy o čtyři procenta méně než v roce 2018, dodala firma.

Společnost Porovnej24.cz se zaměřuje na srovnávání finančních produktů přes internet, operuje s nabídkou produktů více než 80 firem. Cílem firmy je zjednodušení finančního rozhodování a optimalizace finančních výdajů občanů. Projekt Index24, za kterým Porovnej24.cz stojí, sleduje od roku 2013 vývoj finančních produktů. Výsledky slouží k predikci vývoje cen do dalšího období a pomáhá určit, kdy je správný moment pro sjednání vybraných pojištění a nákupu energií.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo