Doba čtení:1 m, 20 s

Ceny elektřiny na energetických trzích nikdy nebyly tak nízko. Dodávka jedné megawatthodiny na celý příští rok v pondělí poprvé od vzniku Pražské energetické burzy klesla pod 30 eur. Hlavním viníkem je propad cen komodit na mezinárodních trzích, levnější je hlavně uhlí. Za poslední tři roky elektřina zlevnila téměř o 40 procent. Napsal server IHNED.cz.

„Ta rychlost asi všechny na trhu překvapila. Že by měla jít cena pod magickou třicítku, jsme čekali nejdříve po Novém roce,“ komentoval vývoj cen ředitel prodeje elektřiny a plynu ve společnosti Virtuse Jaroslav Codl.

Že by měla jít cena pod magickou třicítku, jsme čekali nejdříve po Novém roce

Podle šéfa obchodu a strategie ČEZ Pavla Cyraniho se ale aktuální pokles cen odvíjí spíše od dění na globálních komoditních trzích než od impulzů z Evropy. „Cena elektřiny se dnes skládá z rovnice ceny emisních povolenek a cen černého uhlí, svou roli hraje i cena ropy,“ dodal. Zatímco se cena povolenky hlavně díky odsouhlaseným reformám systému obchodování drží, ropa i uhlí jsou nejlevnější za poslední roky.

Čtěte také: Elektřina je dražší, než si myslíme

Současná situace do jisté míry souvisí i s vývojem na čínských akciových trzích, které nyní zažívají strmý pád. Cena uhlí je totiž silně svázána s vývojem ekonomiky a Čína je největším spotřebitelem uhlí na světě.

Nízká cena uhlí sice zlevňuje elektřinu, ale ohrožuje komoditu samotnou resp. společnosti, které ji těží. Server iUHLI.cz se bude problematice nízkých cen uhlí i nadále věnovat a přinese názory a predikce odborníků.

Mohlo by vás zajímat:
Elektřina nezdraží, i díky levnému uhlí
Češi platí za elektřinu průměrné ceny
Cyrani: Elektřina z uhlí? Dva různé trendy

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa