Elektřiny se vyrobilo méně, spotřeba naopak stoupla

Doba čtení:1 m, 40 s

Domácnosti meziročně spotřebovaly o 1,3 procenta elektřiny více a spotřeba se u nich zvýšila ve všech krajích. Ilustrační foto: pixabay.com

Výroba elektřiny v ČR ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 6,3 procenta na 19,2 terawatthodiny (TWh). Spotřeba proti tomu ve stejném období stoupla o 1,1 procenta na 16,8 TWh. Uvedl to Energetický regulační úřad (ERÚ). Nejvyšší nárůst spotřeby byl podle úřadu zaznamenán ve Středočeském kraji (plus 4,1 procenta), největší pokles naopak v Jihomoravském kraji (minus tři procenta).

Rychleji, než by odpovídalo celorepublikovému průměru, rostla spotřeba domácností. Domácnosti meziročně spotřebovaly o 1,3 procenta elektřiny více a spotřeba se u nich zvýšila ve všech krajích – nejvíce ve Středočeském, o 3,4 procenta, nejméně v Olomouckém, o 0,2 procenta,“ řekl předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Podle úřadu i nadále trvá převis exportu elektřiny z ČR nad jejím dovozem, rozdíl se však meziročně snížil o 35 procent (1,4 TWh).

Čtěte také:
Česko se chystá na nedostatek elektřiny
Světové emise rostou, OZE navzdory

Čtvrtletní spotřeba zemního plynu podle úřadu vzrostla o 18,1 procenta na 1,247 miliardy metrů krychlových.

Největší podíl tvořila spotřeba velkoodběratelů (73,7 procenta), z nejvýznamnějších odběratelů byl patrný především zvýšený provoz plynové elektrárny Počerady II. Domácnosti se na spotřebě plynu v uplynulém čtvrtletí podílely necelou desetinou,“ uvedl mluvčí ERÚ Michal Kebort. K nárůstu spotřeby plynu podle něj došlo napříč všemi kraji republiky, a to přesto, že třetím čtvrtletí tohoto roku bylo teplotně nadprůměrné a průměrná teplota (17,3 stupňů Celsia) se pohybovala o 1,3 stupňů Celsia nad dlouhodobým teplotním normálem.

Teplárny pak ve třetím čtvrtletí vyrobily 24.708 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o 1,6 procenta více, doplnil ERÚ. Při výrobě se podle úřadu nejvíce uplatnilo hnědé uhlí (35 procent), následované biomasou (17 procent) a zemním plynem (16 procent).

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme