Doba čtení:1 m, 51 s

Je 0,3 procenta moc, nebo málo? A je moc, nebo málo 0,3 procenta globálních ročních emisí oxidu uhličitého? Navíc rozložených do více let?

Ruská invaze na Ukrajinu má řadu špatných a horších dopadů. I na přírodu. A jistě i na atmosféru. Bylo jen otázkou času, kdy dojde na zjišťování „klimatických“ dopadů. Čekání skončilo v první dekádě června (zde). Zveličování a zamlčování ze strany zelených „vědců“ se již stalo běžnou normou, takže i tato studie, založená na výpočtech, je plná jakoby dramatických zjištění. Že to funguje je zřejmé z textu SeznamZprávy (zde). Ten konstatuje „velký dopad na klima“. Ostatně agentura Reuters, na kterou se Seznam odvolává, píše dokonce o „zdrcujícím zjištění“.

Jenže, jak to u „klimatické“ agendy bývá, ta dramatická tvrzení nejsou pravdivá. Tím samozřejmě neříkáme, že válka nemá či nemůže mít vliv na produkci oxidu uhličitého. Jen jeho spočítané množství, tedy 120 milionů tun, nepředstavuje žádné drama. O to víc, že toto množství zahrnuje i emise uvolněné z betonu a oceli, které bude potřeba použít na poválečnou obnovu Ukrajiny. Nelze tedy tvrdit, že jde o emise za jeden rok, byť se tak informace tváří.

Glencore těží z německého zájmu o uhlí

Přestože je 120 milionů tun obrovské číslo, je na úrovni 0,3 procenta globálních ročních emisí (Česko odpovídá za méně než 0,3% a má emise o 20 milionů tun nižší, zde) Aby bylo jasné, jak velký „klimatický problém“ způsobují emise oxidu uhličitého způsobené ruskou válkou (včetně těch z budoucí potřeby cementu a oceli), je dobré se podívat na čínský podíl na globálních emisích CO2. Ta jich totiž vypouští více než 30 procent (zde). Největší emitent z členů EU, Německo, stojí za 1,82 procenta (zde), USA odpovídají za 13,49 procenta (zde, všechna data za rok 2021).

Z uvedeného je zřejmé, že zmíněná studie nepřinesla žádné „zdrcující zjištění“. To je zcela neseriózní nafukování vypočítaných hodnot. Zdrcující je, že Čína hodlá minimálně dalších sedm let svoje emise CO2 zvyšovat.

Mnohem závažnější bude zjištění, jak moc bude po válce kontaminovaná zemědělská půda na Ukrajině. Jak budou kontaminované podzemní vody. To jsou a budou skutečné problémy, o kterých stojí za to referovat. Operovat tímto způsobem s válečnými emisemi oxidu uhličitého je jen zhůvěřilost a zbytečné, neopodstatněné strašení.