Doba čtení:2 m, 59 s
Plynové lobby se dlouhé roky dařilo přesvědčovat politiky i veřejnost, že je zemní plyn prakticky ekologické palivo. Foto: wikipedia

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala důrazné varování, že podle nové analýzy IEA, jsou celosvětové emise metanu z energetického sektoru přibližně o 70 % vyšší než množství, které vlády jednotlivých zemí oficiálně uvádějí.

Podle IEA je proto nutné zvýšit úsilí v oblasti monitorování a důraznějších politických opatření ke snížení emisí tohoto silného skleníkového plynu. Metan je totiž zodpovědný za přibližně 30 % nárůstu globálních teplot od průmyslové revoluce a rychlé a trvalé snižování emisí je klíčem k omezení oteplování v blízké budoucnosti a zlepšení kvality ovzduší. Metan se rozptyluje rychleji než oxid uhličitý (CO2), ale během své krátké životnosti je mnohem silnějším skleníkovým plynem, což znamená, že snížení emisí metanu by mělo rychlý účinek na omezení globálního oteplování.

Energetický sektor se na emisích metanu z lidské činnosti podílí zhruba 40 % a letošní rozšířené vydání Globálního sledování metanu IEA poprvé zahrnuje kromě pokračujícího podrobného pokrytí provozu těžby ropy a zemního plynu také emise z uhelných dolů a bioenergetiky v jednotlivých zemích. Emise metanu z energetického sektoru loni vzrostly o necelých 5 %. Nedosáhly tak úrovně z roku 2019 a mírně zaostaly za růstem celkové spotřeby energie, což naznačuje, že některé snahy o omezení emisí se již mohou vyplácet.

Propadla se cena povolenek kvůli spekulantům?

Při dnešních zvýšených cenách zemního plynu by se dalo téměř všem emisím metanu z ropných a plynárenských provozů po celém světě zabránit bez čistých nákladů,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. „Mezinárodní energetická agentura je dlouhodobým zastáncem důraznějších opatření ke snížení emisí metanu. Důležitou součástí těchto snah je transparentnost, pokud jde o velikost a umístění emisí, a proto je masivní podhodnocování, které odhalil náš Globální nástroj pro sledování metanu, tak alarmující,“ dodal.

V loňském roce byly potvrzeny významné emise v Texasu a v některých částech Střední Asie, přičemž jen Turkmenistán byl zodpovědný za třetinu velkých emisních událostí zaznamenaných satelity v roce 2021.

Satelity výrazně rozšířily světové znalosti o zdrojích emisí a IEA Global Methane Tracker zahrnuje nejnovější údaje ze satelitů a dalších vědecky podložených měřicích kampaní. Přestože se naměřené údaje stále zlepšují, pokrytí poskytované družicemi stále není zdaleka úplné: stávající družice neposkytují měření nad rovníkovými oblastmi, operacemi na moři nebo severními oblastmi, jako jsou hlavní ruské oblasti těžby ropy a zemního plynu.

Rusové zešíleli, ostřelovali jadernou elektrárnu

Pokud by se v roce 2021 podařilo zachytit a prodat veškerý únik metanu z provozů fosilních paliv, pak by se na trhy se zemním plynem dostalo dalších 180 miliard metrů krychlových zemního plynu. To odpovídá veškerému plynu spotřebovanému v evropském energetickém sektoru a je to více než dost na to, aby se zmírnila dnešní napjatá situace na trhu.

Globální závazek týkající se metanu, který v listopadu na konferenci o změně klimatu COP26 v Glasgowě přijalo více než 110 zemí, znamenal důležitý krok vpřed. Její účastníci se pod vedením Evropské unie a Spojených států dohodli, že do roku 2030 sníží emise metanu z lidské činnosti – včetně zemědělství, energetiky a dalších zdrojů – o 30 %. Je však třeba, aby se připojilo více velkých producentů emisí. Z pěti zemí s největšími emisemi metanu z energetického sektoru – Číny, Ruska, Spojených států, Íránu a Indie – se závazku účastní pouze Spojené státy.

Globální metanový závazek se musí stát přelomovým momentem ve světovém úsilí o snížení emisí,“ řekl Dr. Birol. „Snížení globálních emisí metanu z lidské činnosti o 30 % do konce tohoto desetiletí by mělo stejný účinek na globální oteplování do roku 2050 jako přechod celého odvětví dopravy na nulové čisté emise CO2.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa