Doba čtení:1 m, 24 s
Foto: pixabay.com

Emisní povolenky uzavřely v pátek 13. února obchodování na úrovni 7,63 eura za tunu (asi 210 Kč) a byly tak nejvýše za poslední dva roky. Nové maximum plně podpořila cena dlouhodobého kontraktu na německou elektřinu a průlom ceny ropy Brent nad 60 dolarů za barel. Serveru iUHLI.cz to sdělila firma Virtuse Energy, která je největším tuzemským obchodníkem s emisními povolenkami.

Dražší povolenky zvyšují cenu tzv. silové elektřiny, nízká cena snižuje motivaci podniků využívat šetrné technologie. Levné povolenky jsou tak výhodné pro uhelné elektrárny, které mají proti čistým zdrojům energie méně nákladný provoz.

Minulý týden povolenky zakončily s největším týdenním nárůstem od začátku roku 2014. Obchodování začalo s náznakem obratu krátkodobého klesajícího trendu. Iniciativu podpořil i posilující energetický komplex, když se ve stejný den vyšplhaly ropa a evropský zemní plyn na několikatýdenní maxima.

Generální ředitel firmy ČEZ Daniel Beneš v nedávném rozhovoru pro list The Wall Street Journal uvedl, že cena emisních povolenek, které by měly elektrárenské společnosti nutit omezovat výrobu ze špinavých zdrojů a směrovat je k obnovitelné energetice, se v příštích letech příliš zvyšovat nebude. Do roku 2018 se mohou vyšplhat na 12 eur. Na historická maxima kolem 30 eur za tunu z dob před deseti lety se povolenky nevrátí, dodal Beneš.

Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení se musí povolenky kupovat. Ekonomická krize snížila výrobu a tím i emise, takže povolenek byl na trhu nadbytek a ceny padaly. Povolenky se dosud nejdráže prodávaly za více než 28 eur, nejlevněji byly pod třemi eury.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa