Doba čtení:2 m, 4 s

Za dva roky přibylo přes 400 tisíc lidí, kteří se musí omezovat ve spotřebě energií, především v topení. Celkem jich je 1,3 milionu. V roce 2027 přitom přijde další nařízené zdražení tepla.

Bruselské a vládní tažení „za klima“ přináší své trpké ovoce. Rychle roste počet lidí, kteří mají problém zaplatit za energie. Nejohroženější jsou rodiny s dětmi, důchodci a samozřejmě samoživitelky. Nemalý přírůstek ovšem ve studii, o které informuje Seznam Zprávy (zde), zaznamenaly i „ostatní rodiny“. Problém energetické chudoby a tím pádem chudoby obecně, evidentně rychle roste. Zmíněná studie uvádí, mimo jiné, že jen velmi malá část ze čtvrt milionu důchodců, kteří mají nárok na státní podporu, ji ve skutečnosti čerpá. Státní příspěvek by přitom podle studie mohl snížit počet důchodců ohrožených energetickou chudobou o 72 procent. Tato dobrá zpráva je současně jedinou dobrou zprávou, kterou studie obsahuje.

I ta je však dobrá jen částečně. Protože tohle řešení je založené na platbě ze státního rozpočtu. V podstatě jde o dotace na provoz, jen se jmenují státní příspěvek. Který vyplácí stát, jehož dluh se každým rokem zvyšuje o stovky miliard korun. Přitom množství lidí, v budoucnu odkázaných na státní příspěvek, se bude dále zvyšovat. Jednoduše proto, že ceny energií dále porostou.

Levná a zelená elektřina pro investory? Kde vzít a nekrást?

Nic na tom nezmění ani případná příznivější cena silové elektřiny, o které média občas informují. Zdražení potáhnou náklady na regulační elektřinu i na posilování sítí, které si vynucuje vnucené zvyšování množství občasných zdrojů energie (OZE). To jsme podrobněji rozebírali například v rozhovoru s LubomírenLízalem (zde a zde). „Cena silové elektřiny může klesat, ale celkové náklady porostou. Protože vynucené náklady, způsobené politiky, nikoli trhem, jsou prostě vyšší,“ vysvětloval bývalý centrální bankéř. I on přitom upozorňoval na to, že rostoucí drahotu není možné dlouhodobě řešit dotacemi. „Aby systém byl sociálně funkční, musí respektovat možnosti i chudší části lidí. Teď se to snaží vyřešit dotacemi, ale tohle nejde dotacemi dlouhodobě řešit. Protože každý systém, včetně státu, si na sebe vždy musí sám vydělat. Což už státy EU nezvládají hezkých pár let,“ konstatoval pro iUHLI.cz Lízal.

Že situace se bude vyvíjet jen k horšímu, svědčí i to, že v roce 2027 začne fungovat druhý systém obchodování s emisními povolenkami (ETS II), který zahrnuje i dopravu a vytápění budov. Což znamená, že teplo zase zdraží. Kolik dalších lidí to pošle do chudoby, zatím nikdo netuší. Jisté, je jen to, že dotace lidem zvýšené náklady nepokryjí. A navíc na ně dřív, či později dojdou peníze.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa