Energetická koncepce se vrací na jednání vlády

Doba čtení:1 m, 23 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Ilustrační foto: Imagio.cz

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se dnes vrátí k projednávání Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK), které loni v prosinci přerušila. Ministři se budou zabývat také navazujícím Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky (NAPJE).

Dokumenty mají určit, jakým směrem se česká energetika vydá v dalších desetiletích. Podle informací serveru iUHLI.cz by vláda koncepci zatím schválit neměla.

Projednávání koncepce bylo přerušeno kvůli tomu, že podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) dostatečně neřešila otázku zachování či prolomení takzvaných těžebních limitů v Ústeckém kraji. Brabec našemu serveru řekl, že z koncepce má být jasné a jednoznačné, jakou variantu stát v případě prolomení limitů těžby zvolí. Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba ale uvedl, že pro schválení koncepce není nutné čekat na vyřešení otázky limitů.

Aktualizace státní energetické koncepce pracuje s koridory, v rámci kterých je možné zohlednit v podstatě všechny možnosti řešení problematiky těžebních limitů.

František Kotrba, mluvčí MPO

ASEK obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, která mimo jiné předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou.

Po schválení koncepce volá například Teplárenské sdružení ČR. Upozornilo na to, že novela zákona o hospodaření energií od letošního 1. července významným způsobem zvyšuje závaznost energetické koncepce pro rozhodování státní správy. Nebude-li vládou do té doby přijata koncepce nová, pak bude rozhodování probíhat podle více než 11 let starého, ale stále platného dokumentu.

Plán rozvoje jádra obsahuje mimo jiné tři základní varianty toho, jak výstavbu nových jaderných zdrojů v Česku do budoucna financovat.