Doba čtení:1 m, 51 s
Druhý ročník Energetické olympiády pořádá společnost Energetická gramotnost, ve spolupráci se společností ČEPS a s Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze. Foto: enol.cz

Do finále Energetické olympiády, které se uskuteční v pátek 15. listopadu na Fakultě elektrotechnické ČVUT, postoupilo 30 středoškolských týmů z více než čtyř stovek. Současně na fakultě proběhne také Den otevřených dveří určený zájemcům o studium.

Nejlepším týmem základního kola byli studenti z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové, nejrychlejší postupující tým pak tvořili posluchači ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky v Ostravě. Kompletní výsledková listina je k dispozici zde.

Čtěte také:
Bez nových zdrojů nebude elektřina
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem

Ve finálovém kole v budově FEL v pražských Dejvicích si soutěžící nejprve vyslechnou přednášky a prezentace z různých oblastí týkající se energetiky a aktuálních témat a následně týmy budou řešit reálné zadání z aktuální problematiky. V průběhu celé akce budou k dispozici mentoři, kteří zaštítí jednotlivé oblasti energetiky a budou schopni tak studentům pomoci v rámci jejich projektů. V závěru dne budou studenti prezentovat výsledky a komise bude oceňovat nejlepší.

„Jsem ráda, že se nám daří dlouhodobě mladé lidi vzdělávat v oblasti energetiky, která je nyní klíčovým oborem. Soutěž byla letos zaměřena na oblasti, jako je elektromobilita, energetický trh a obchodování s elektřinou, akumulace, obnovitelné a další alternativní zdroje energie, Smart grids, energetický management, energetické úspory, nebo na budoucnost energetiky. Jsou to témata, která nyní ve společnosti velmi rezonují, a je potřeba, aby studenti pochopili jejich význam a rozsah,“ komentovala letošní olympiádu její autorka Adéla Holasová.

Současně probíhající Den otevřených dveří se bude konat nejen v hlavní budově fakulty v Dejvicích, ale i v její druhé budově na Karlově náměstí. Během akce budou probíhat prezentace jednotlivých výzkumných pracovišť. Po dobu trvání programu je možné navštívit také špičkové laboratoře, jako jsou laboratoř leteckých systémů, měřicí techniky, kybernetiky, biomedicínského inženýrství, elektrických obvodů, akustiky, energetiky, elektrických strojů, mikroprocesorových aplikací a mnoho dalších. Návštěvníci si dále vyzkouší software na detekci obličeje, navštíví audiovizuální studio s klíčovací plochou, nebo se seznámí s projektem studentské elektroformule.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna