Doba čtení:1 m, 27 s
Ilustrační foto: Wikipedia

Vytvoření energetické unie, které budou tento týden projednávat šéfové států a vláda na Evropské radě, nepřináší nic zásadně nového. „Je to balík opatření, která už se dělají,“ uvedl na setkání se zástupci českých firem europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermaye. Při prosazování jednotlivých částí projektu energetické unie se podle něj ukáže, jak rozdílná Evropská unie je. Napsal to server E15.cz.

„Je vidět snaha o poevropštění energetické politiky. Jenže to naráží na skutečnost, že jednotlivé státy mají různé systémy podpor. Když se pustí na jednotný trh firmy, kdy každá požívá jiné podpory, nebude to fungovat,“ dodává Niedermayer.

Dobudování jednotného energetického trhu je jedním z klíčových bodů návrhu energetické unie, který představila v únoru Evropská komise. Komisař pro energetiku Miguel Arias Canete prohlásil, že EK přiměje členské země, aby odbouraly národní dotace a další opatření, která narušují fungování trhu. Boj vyhlásil také regulovaným cenám v energetice.

Zástupci českých firem soudí, že energetická unie je jedním z nejdůležitějších témat, kterými by se měla Evropská unie zabývat. „Energetika se však musí sladit s konkurenceschopností a ochranou klimatu. Zatím ochrana klimatu dominovala,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Stanislav Kázecký.

Česko však podle podnikatelů nemůže adekvátně hájit své zájmy, když sama neví, co v energetice chce. Energetickou a surovinovou politiku vláda stále neschválila. Vše je odloženo na léto, do kdy musí ministerstvo průmyslu a obchodu předložit analýzu různých variant budoucí těžby hnědého uhlí.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při hodnocení politiky vlády vůči EU tvrdí, že energetika je příkladem, kde vláda dokázala prosadit české zájmy. „Hájili jsme naše právo mít vlastní energetický mix a stanovovat si vlastní tempo zvyšování podílu obnovitelných zdrojů,“ soudí premiér o loňském vyjednávání eneretických a klimatických cílů pro rok 2030.