Doba čtení:1 m, 39 s
Podle nejhorších scénářů by v případě úplného zastavení dodávek plynu mohlo dojít k výpadku dodávek elektřiny až pro šest milionů domácností. Foto: wikipedia.org

Britská vláda se za každou cenu snaží zajistit dodávky v době stupňující se celosvětové energetické krize. Hledá i dříve těžko uvěřitelné možnosti. Britskými plynovody by proto mohl tuto zimu proudit méně kvalitní plyn.

Podle deníku The Daily Telegraph ministr obchodu Kwasi Kwarteng  projednává plány, podle nichž by se do sítí v zemi měl dodávat méně kvalitní plyn, aby se co nejlépe využilo palivo dostupné v Severním moři, které by jinak nebylo vytěženo. Úředníci jednají o dlouhodobé změně, která by mohla vstoupit v platnost v příštích měsících, ačkoli podle deníku je Kwarteng připraven jednat v rámci mimořádných pravomocí, pokud bude třeba rychlejšího rozhodnutí.

Tento vývoj odráží rostoucí obavy Downing Street z možného nedostatku a z vývoje energetické politiky země po ruské invazi na Ukrajinu.

V září loňského roku Kwarteng odmítl žádosti výrobce Neptune Energy o zmírnění pravidel, a to v důsledku tlaku na zachování ekologického programu země v období před konferencí COP26 v Glasgow.

Evropský parlament měl varovnou studii. Ignoroval ji

Od té doby se vláda ve své strategii zabezpečení dodávek zavázala k dalšímu průzkumu ložisek ropy a zemního plynu v Severním moři, iniciovala nový geologický průzkum životaschopnosti frakování a prodloužila životnost uhelných elektráren. V současné době vláda zvažuje i otevření nové uhelné elektrárny v Cumbrii.

To vše v návaznosti na varování Mezinárodní agentury pro energii, že by se Evropa měla připravit na úplné přerušení dodávek ruského plynu v zimě. Kreml již přerušil dodávky do Bulharska, Finska, Polska, Dánska a Nizozemska a omezil i dodávky do Německa.

Spojené království získává pouze čtyři procenta svého dovozu plynu z Ruska, ale existují obavy z výrazného dominového dopadu, pokud by došlo k zastavení dodávek do Evropy. Podle nejhorších scénářů modelovaných ve Whitehallu by v takovém případě mohlo dojít k výpadku dodávek elektřiny až pro šest milionů domácností.