Energetičtí odborníci diskutovali v Ústí

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Foto: kr-ustecky.cz

Téměř sto účastníků diskutovalo o plnění státní energetické koncepce, energetické bezpečnosti v Evropě a dalších tématech na Energetickém fóru Ústeckého kraje.

Konferenci zahájil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Dlouhá desetiletí by bez Ústeckého kraje republika nesvítila a netopila. Jsem rád, že tento fakt uznal i premiér Andrej Babiš při poslední návštěvě našeho kraje. Kraj republice dává a musí se nám to od republiky také vrátit. I nejvyšší představitelé vlády deklarovali, že Ústeckému kraji musí být věnována zvýšená pozornost, a to s ohledem na životní prostředí a zdraví občanů. Energetické fórum se stalo užitečnou tradicí, během níž se setkávají významní lidé ze sektoru, který je pro náš kraj typický a charakteristický,“ citoval hejtmana magazín Homér.

Čtěte také:
Hysterie kolem CO2: jen omyl, nebo podvod?
Tryskáčový boj se změnou klimatu

Členka představenstva Těžební unie Renata Eisenvortová ve svém příspěvku o energetické bezpečnosti upozornila na rostoucí spotřebu energie a současně zvyšující se závislost Evropské unie na dovozu surovin. „V důsledku rozvoje elektromobility, digitalizace a růstu životní úrovně bude obtížné tento růst zastavit. EU řeší nedostatek energetických surovin dovozem a dovozní závislost EU je opravdu vysoká. EU dováží více než 50 procent energetických surovin, za které platí denně více než miliardu eur. Je z 90 procent závislá na dovozu ropy, ze 75 procent na dovozu plynu a více než 40 procent na dovozu uhlí. Nejvyšší dovozní závislost je na Rusku,“ uvedla. Na příkladu Německa upozornila na problémy spojené s vyšší integrací obnovitelných zdrojů na stabilitu elektrizační soustavy. Jen v červenci letošního roku hrozil Německu třikrát blackout. Významně pomohla i elektřina z České republiky. Němečtí energetici se obávají situace po odstavení jaderných elektráren v roce 2022 a souběžného odstavování uhelných elektráren. Obávají se zimy 2022/2023 a nedostatku elektřiny.

Obnovitelné zdroje podle odborníků nepokryjí spotřebu energie. Karel Noháč ze Západočeské univerzity v Plzni zdůraznil, že pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů jsou tradiční zdroje nezbytné. Solární, větrné ani vodní elektrárny se bez energetické podpory uhelných, případně jaderných elektráren neobejdou. Bez vnějšího vstupu energie z tradičního zdroje solární elektrárny nezvládnou přetížení sítě v době intenzivní výroby elektřiny ze slunečního svitu. V noci by přenosová soustava zůstala bez energie. Stejně tak větrné elektrárny nezvládají rozjezd ani zpomalení setrvačností. Potřebují k tomu vnější zdroj energie.

Čtěte také:
Energetická soběstačnost je český trumf
Lidé i firmy odmítají zdražování elektřiny

Obecně rozšířený laický názor, že klimatické změny způsobuje především množství CO2, vyvracel Miroslav Richter z Fakulty životního prostředí UJEP. Rozhodující látkou skleníkového efektu je voda a její páry. CO2 vznikající činností člověka je jen 2,5 % z celkového objemu skleníkových látek. Rozhodující vliv na klima má Slunce a ani s oteplováním planety to není tak, jak je všeobecně vnímáno. Podle Miroslava Richtera jsme na konci teplého období, které přichází v pravidelných cyklech milióny let. Cykly tepla řídí gravitace a není důvod, proč by to nyní mělo být jinak. A ani velkého tepla v Evropě není nutné se příliš obávat. V současnosti totiž slábne Golfský proud, což s sebou přinese ochlazení Evropy o několik stupňů.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Sen každého kluka. Obří rypadlo na dálkové ovládání