Doba čtení:2 m, 9 s
Smlouvy firmy České aukce obsahovaly závazek, že klient se pod pokutou 4000 korun zdrží jakéhokoliv jednání směřujícího proti plnění sjednaných dodávek. Nemohl tak například začít jednat s jiným dodavatelem nebo od smlouvy do 14 dnů odstoupit, na což má ze zákona nárok.

Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila milionovou pokutu firmě České aukce za nekalé praktiky při uzavírání smluv na dodávky energií. ČTK to sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Firma podle něj používala smlouvy obsahující protiprávní článek, který pod smluvní pokutou znemožňoval klientům v zákonných lhůtách od kontraktu odstoupit. Jde o třetí podobně vysokou pokutu při prodeji energií domácnostem.

Podle mluvčího ČOI smlouvy obsahovaly závazek, že klient se pod pokutou 4000 korun zdrží jakéhokoliv jednání směřujícího proti plnění sjednaných dodávek. Nemohl tak například začít jednat s jiným dodavatelem nebo od smlouvy do 14 dnů odstoupit, na což má ze zákona nárok. „Měli jsme celou řadu stížností od spotřebitelů, které se potvrdily,“ uvedl Fröhlich.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná staví rodinné domy
Štěpánek pracoval v Sokolovské přes 40 let

Pro prodejce energií využívající nekalé praktiky se vžil pojem energošmejdi, vycházející z obecnějšího „šmejdi“, se kterým jako první přišel dokumentární film z roku 2013. Často se podle spotřebitelských organizací zaměřují hlavně na starší lidi a využívají různé triky jako například vydávání se za zástupce stávajících dodavatelů. Energetický regulační úřad koncem března informoval o tom, že energetičtí šmejdi využívali pandemie koronaviru a v několika případech nabízeli roušky proti podpisu, přičemž ve skutečnosti šlo o podpis pod smlouvou o změně dodavatele energií.

ČOI se na kontroly v této oblasti v posledních letech zaměřuje. Již loni udělila milionovou pokutu společnosti Regionální energie a sankci 900.000 Kč pro firmu Centrální výběrová řízení, která v minulosti čelila kritice za praktiky svých prodejců opakovaně. Její obchodníci se podle inspekce vydávali jak za zástupce ČOI, tak například společnosti ČEZ. V poslední době na firmu upozornila i slovenská média, podle kterých se prodejci prokazovali legitimací státního energetického podniku SPP a využívali nekalých praktik. Firma v minulosti pochybení odmítla.

Například v Praze samospráva z důvodu nekalých praktik podomní prodej úplně zakázala. Jak ČTK sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman, letos město zatím eviduje 12 pravomocně vyřešených případů porušení zákazu, loni jich bylo za celý rok 16. Nejčastěji prodejci nabízejí právě levnější energie, výměnu zámků vstupních dveří a nově se objevila nabídka revize, seřízení či výměny oken. Magistrát letos udělil pokutu 60 000 korun pro firmu a 25 000 korun pro fyzickou osobu.

Problém energošmejdů má řešit novela zákona z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, kterou schválila vláda v polovině března. Ve Sněmovně zatím nebyla projednána.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa