EP Energy klesl zisk o čtvrtinu

EP Energy patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardáře Daniela Křetínského. Foto: EPHOLDING

Energetické skupině EP Energy miliardáře Daniela Křetínského klesl v prvním pololetí letošního roku meziročně konsolidovaný zisk před odečtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o čtvrtinu na zhruba čtyři miliardy korun (156 milionů eur).

Konsolidované tržby se ve stejném období snížily o 2,6 procenta na 23,6 miliardy korun (917 milionů eur). Výsledky hospodaření dnes firma oznámila na webu. EP Energy patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

Čtěte také:
EPH vydá dluhopisy za miliardy
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů. Holding význam značky EP Energy postupně utlumuje ve prospěch EP Infrastructure (EPIF). Právě společnosti EPIF, která je dceřinou firmou EPH, EP Energy patří.

EP Energy na svém webu uvádí, že je největším dodavatelem tepelné energie v Česku. Ovládá například Elektrárny Opatovice nebo výrobce elektřiny a tepla United Energy. Vedle českého trhu působí na Slovensku. EPIF v rámci EPH zastřešuje kromě teplárenství mimo jiné také tranzit a skladování plynu. Druhou větví holdingu je společnost EP PowerEurope. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny.

Většinovým vlastníkem EPH se loni stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií holdingu. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Podíl 31 procent v EPIF získal fond australské banky Macquarie.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků