EP Energy v pololetí vzrostly tržby na 32 miliard

Elektrárna Deuben

Elektrárna Deuben společnosti Mibrag, Sasko-Anhaltsko, Německo. Foto: EP Energy

Společnost EP Energy, která spravuje energetické aktivity Energetického a průmyslového holdingu (EPH), zvýšila v pololetí tržby meziročně o procento na 1,18 miliardy eur, v přepočtu zhruba 32 miliard korun. Konsolidovaný hrubý provozní zisk se proti předchozím šesti měsícům zvýšil o tři miliony eur na 216 milionů eur, přibližně 5,8 miliardy korun.

EP Energy v pololetí výrazně vzrostly investice, a to o 65 procent na 79 milionů eur. Za nárůstem stály jednorázové investice reagující na evropskou direktivu o průmyslových exhalacích.

EPH projevil zájem o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall. Dalším zájemcem je energetická společnost ČEZ. Oficiální tendr zatím ale vyhlášen nebyl. EPH také podal závaznou nabídku na koupi dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská společnost Enel.

Podle energetického experta Jiřího Gavora je pro jakéhokoliv kupce Slovenských elektráren klíčová dohoda a dobrá spolupráce s budoucím spoluvlastníkem, tedy vládou Slovenska. Týká se to především dostavby a následně provozu jaderné elektrárny Mochovce, která je v současných tržních podmínkách ztrátovou investicí. „EPH tato rizika dobře zná a do nabídkové ceny se to musí výrazně promítnout. Pokud se transakce zdaří, tak se EPH z hlediska kapacit stane rovnocenným soupeřem ČEZ. Na ekonomiku ČEZ to ale přímý vliv nemá, všichni výrobci působí už nyní v konkurenčním prostředí,“ sdělil serveru iUHLI.cz Gavor.

Čtěte také: Křetínský asi koupí Optimum Energy

EPH v lednu koupil šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu v Itálii, loni v listopadu koupil černouhelnou elektrárnu Eggborough u britského Leedsu.

EP Energy je největším dodavatelem tepelné energie v České republice a současně druhým největším domácím výrobcem elektřiny. Vedle českého trhu působí také v Německu a na Slovensku

Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska a jeho aktivity jsou v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a v obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

Mohlo by vás zajímat:
Finito! EPH koupil italské elektrárny
EPH má pro Opatovice dodávky uhlí prý zajištěny
Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR