EPH koupil elektrárnu v Británii

Elektrárna Eggborough.

Elektrárna Eggborough. Foto: commons.wikimedia.org

Energetický a průmyslový holding (EPH), který vlastní Daniel Křetínský společně s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T, koupil velkou černouhelnou elektrárnu Eggborough na jihovýchodě od severoanglického města Leeds. Elektrárna Eggborough má instalovaný výkon 2000 megawattů, energií zásobuje dva miliony domácností. S odkazem na zdroje blízké transakci to napsal server Lidovky.cz.

EPH se stane stoprocentním vlastníkem Eggborough. Elektrárna na svých webových stránkách uvádí, že její vizí je „stát se nejbezpečnější uhelnou elektrárnou ve Spojeném království“.

Akvizice ve Velké Británii je pro druhou největší českou energetickou skupinu začátkem expanze do západní Evropy tradiční trh střední Evropy a Německa. Křetínský zjevně sází na to, že navzdory celoevropskému boji pro emisím skleníkových plynů nečeká britskou uhelnou elektrárnu žádný rychlý konec. Spojené království se totiž potýká s hrozícím nedostatkem zdrojů. Z tohoto pohledu dává podobná investice Británii větší smysl než další akvizice například v Německu, kde zůstává další vývoj tradiční energetiky velmi nejistým. Dalším nadějným trhem pro EPH by mohla být Itálie.