EPH kupuje v Itálii sedm elektráren

Černouhelná elektrárna Fiume Santo v Sardinii: Foto: commons.wikemedia.org

Energetický a průmyslový holding (EPH) kupuje v Itálii od společnosti E.ON sedm elektráren s celkovým výkonem 4500 MW, tedy vyšším než je výkon jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady. ČTK to sdělil mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Cena transakce nebyla zveřejněna, italská média v prosinci odhadovala akvizici na skoro 60 miliard korun.

Součástí akvizice je šest plynových elektráren s kapacitou 3900 MW, dalších asi 600 MW představuje výkon černouhelné elektrárny Fiume Santo na Sardinii.

„Tato akvizice je dalším logickým pokračováním naší už dříve avizované strategie vstupu na vyspělé západoevropské trhy, které nemají dostatečně velkou rezervu instalovaného výkonu,“ uvedl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský. Podle něj je prioritou holdingu garantovat bezpečnost dodávek elektrické energie při zachování rozumné ceny.

„Naše strategie je dlouhodobá a zaměřená na další rozvoj. Na těchto cílech jsme připraveni spolupracovat se zaměstnanci, odbory a dalšími zúčastněnými stranami,“ dodal Křetínský.

Transakci ještě musí schválit příslušné orgány Evropské unie. Vypořádání obchodu by se mělo podle holdingu uskutečnit v letošním druhém čtvrtletí.

EPH je přední středoevropská energetická skupina, působící převážně v České republice, na Slovensku, v Německu a v Polsku. Zahrnuje celkem 40 podniků z oblasti těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů včetně distribuce těchto energií, stejně jako obchodu s elektřinou, plynem, respektive jejich dodávky koncovým zákazníkům a v neposlední řadě ze segmentu plynárenství. Podniky holdingu  zaměstnávají více než 8000 lidí.