EPH má zájem o uhelný důl v Polsku

EPH loni klesl čistý zisk o 27,8 procenta na 16,1 miliardy korun, firmu ovládá Daniel Křetínský. Foto: epholding.cz

Společnost Energetický a průmyslový holding (EPH), kterou ovládá podnikatel Daniel Křetínský, má zájem koupit prostřednictvím své polské uhelné divize PG Silesia polský uhelný důl Janina. Jeho vlastníkem je státní firma Tauron. S odkazem na nejmenované zdroje o tom včera na svém webu informoval list Gazeta Prawna.

Spekulace zásadně nekomentujeme,” řekl ČTK mluvčí EPH Daniel Častvaj. Podle informací ČTK se žádná jednání mezi Tauronem a EPH nyní nekonají.

Čtěte také:
EPH sjednotí zásobování podniků uhlím
Křetínského EP Energy vydělala 7,6 miliardy

Tauron je podle agentury Reuters nejzadluženější energetickou skupinou v Polsku. Uhelné doly vlastní tři. Úmysl prodat Janinu firma oznámila v květnu jako součást svého plánu přejít na takzvanou zelenou energii a snížit uhlíkové emise.

List Gazeta Prawna píše, že produkce uhlí ve společnosti Tauron by se z loňských pěti milionů tun letos měla snížit o 1,2 milionu tun.

EPH loni klesl čistý zisk o 27,8 procenta na 16,1 miliardy korun. Konsolidované tržby naopak o 16,5 procenta vzrostly a dosáhly 178,9 miliardy Kč. Holding zahrnuje 50 firem v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Polsku a v Maďarsku. Firmy, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají téměř 25.000 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj