
Evropská komise nemá námitky proti převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH). Uvedla to ČTK s odkazem na dokumenty dostupné na webových stránkách příslušného ředitelství komise.
Podle stanoviska EK je převzetí elektrárny v souladu s pravidly vnitřního trhu. EPH vyrábí a distribuuje energii a teplo a je dodavatelem plynu hlavně v Česku, na Slovensku, v Německu a Polsku. Přebíraná lucemburská firma vlastní elektrárnu v Británii. Podle komise se tak aktivity obou společností nepřekrývaly. Komise o svém stanovisku rozhodla ve zjednodušené proceduře už před týdnem. Dnes uplynul nejzazší termín, do kdy měla rozhodnout.
EPH o koupi elektrárny na jihovýchodě od severoanglického města Leeds informoval loni v listopadu, cenu transakce nezveřejnil. Časopis Týden nedávno napsal, že podle informací z trhu holding za elektrárnu zaplatil kolem dvou miliard korun.
Elektrárna Eggborough má instalovaný výkon 2000 megawattů, energií zásobuje dva miliony domácností. Pokrývá zhruba čtyři procenta spotřeby elektrické energie v Británii a zaměstnává přibližně 300 lidí.
EPH, který vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T, je přední středoevropská energetická skupina, působící převážně v České republice, na Slovensku, v Německu a v Polsku. Zahrnuje celkem 40 podniků z oblasti těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů včetně distribuce těchto energií, stejně jako obchodu s elektřinou, plynem, respektive jejich dodávky koncovým zákazníkům a v neposlední řadě ze segmentu plynárenství. Podniky holdingu zaměstnávají více než 8000 lidí.