EPH může spustit kritizovanou elektrárnu

EPH Daniela Křetínského získal elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniper ve Francii předloni.Foto: epholding.cz

Energetická společnost Gazel Energie z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského získala na konci loňského roku povolení znovu spustit elektrárnu, která je největším výrobcem elektřiny z biomasy ve Francii. Napsal to server SeznamZprávy.

Web uvedl, že odvolací soud v Marseille povolil provoz elektrárny v jihofrancouzském městě Gardanne těsně po Vánocích. Její provoz je zastaven od června 2017, kdy soud zakázal její činnost kvůli tomu, že není dostatečně zhodnocen dopad na životní prostředí, hlavně na lesy v regionu Bouches-du-Rhône, napsal server.

Čtěte také:
Elektrárna Opatovice má výjimku na vodu
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

V rozhodnutí zveřejněném 25. prosince nicméně stojí, že těžba dřeva a výroba elektřiny jsou dvě různé činnosti, citovala podle serveru SeznamZprávy soud agentura AFP. Mluvčí EPH Daniel Častvaj rozhodnutí soudu zatím nechtěl komentovat.

Předchozí vlastník Uniper do elektrárny na biomasu podle serveru investoval zhruba 300 milionů eur (7,8 miliardy korun), pracuje v ní asi 70 zaměstnanců. S výkonem 150 megawattů má kapacitu vyrábět šest procent elektřiny pro region Provence-Alpes-Côte d’Azur při spotřebě 850.000 tun biomasy, většinou dřeva, uvedl server SeznamZprávy. Elektrárnu, především její velikost, podle webu kritizují ekologičtí aktivisté.

EPH získal elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniperu ve Francii předloni. Holding tehdy přebral od Uniperu všechna aktiva, mimo jiné společnost zabývající se prodejem energií, dvě plynové elektrárny v Saint-Avold, dvě uhelné elektrárny v Saint-Avold a Gardanne, elektrárnu na spalování biomasy v Gardanne a větrné a solární elektrárny.

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají okolo 25.000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 78 miliard korun. Uniper se v minulosti oddělil od německé společnosti E.ON a zahrnuje její bývalé aktivity v oblasti konvenční výroby elektřiny a obchodů s elektřinou.