EPH spustil v Německu obří baterii

Lužický projekt s názvem Big Battery Lausitz je umístěn v areálu hnědouhelné elektrárny Schwarze Pumpe a svým spuštěním se stal největším německým bateriovým úložištěm v provozu. Foto: wikipedia.org

Jednu z největších baterií v Evropě spustil v Německu provozovatel hnědouhelných elektráren a dolů LEAG spoluvlastněný českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) Daniela Křetínského spustil. Informaci potvrdil deníku E15 mluvčí EPH Daniel Častvaj s tím, že se skupina chystá také rozšířit svou baterii v Severním Irsku.

Lužický projekt s názvem Big Battery Lausitz je umístěn v areálu hnědouhelné elektrárny Schwarze Pumpe a svým spuštěním se stal největším německým bateriovým úložištěm v provozu. Úložiště o instalovaném výkonu 50 megawattů a s kapacitou 53 megawatthodin vyšlo na 25 milionů eur, v přepočtu na zhruba 650 milionů korun. Dodala jej česká firma Egem spadající pod EP Industries, v níž Křetínský drží největší minoritní podíl. Zkušební provoz začal už loni v květnu a nakonec se protáhl až do konce roku, napsal deník E15.

Čtěte také:
Elektrárna Opatovice má výjimku na vodu
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Úložiště má v rámci takzvaných podpůrných služeb pomáhat s vyrovnáním napětí elektrické sítě. Kromě toho jej může přilehlá lužická elektrárna využít i pro okamžitý náběh například při výpadku elektřiny, tedy takzvaný start ze tmy.

Ve Velké Británii se úložiště chystá stavět i Sev.en Energy Pavla Tykače, a to v rámci společnosti InterGen. V ní Sev.en drží poloviční podíl a druhou polovinu vlastní čínské energetické společnosti China Huaneng Group a Guangdong Yudean Group. Nyní InterGen vyčkává, jaké tamní vláda nastaví regulatorní prostředí a podpůrné mechanismy pro tuto novou technologii.