Doba čtení:1 m, 35 s
Švýcarsko se obává odříznutí od sítě sousedních zemí, na které se spoléhá v zimních měsících, kdy poptávka v energetických špičkách stoupá. Foto: wikipedia.org

Energetický sektor se stal nejnovějším diplomatickým bojištěm mezi Evropskou unií a Švýcarskem. Země v květnu odmítla podepsat rámcovou smlouvu, která upravuje prakticky všechny její vztahy s evropským blokem. EU nyní pohrozila Švýcarsku odstřihnutím od energetického trhu, stejně jako v minulosti Británii.

Bez dohody nebude mít země možnost účastnit se propojení trhu s elektřinou v regionu. Od 1. července navíc nebudou tamní certifikáty původu, které dokazují, že kupovaná a prodaná elektřina je vyráběna z obnovitelného zdroje, přijímány zeměmi Evropské unie, napsal server Seznam Zprávy.

Čtěte také:
Švýcaři v referendu odmítli zákon o emisích CO2
Credit Suisse zvítězila nad klimatickými aktivisty

Rozsáhlé výpadky elektřiny zatím nehrozí. Patová situace by však mohla znamenat vyšší náklady pro obyvatele a podniky Švýcarska. Bez dohody o elektřině s EU „bude náročnější udržet stabilitu sítě“, uvedl pro server Bloomberg Martin Baeumle, člen Zelené liberální strany. Podle něj to znamená, že se zvýší Švýcarsku některé náklady.

Země se obává odříznutí od sítě sousedních zemí, na které se spoléhá v zimních měsících, kdy poptávka v energetických špičkách stoupá. Švýcarští výrobci energie tak doufají v technickou dohodu s blokem. Ta sice neřeší komplikovaný přístup na trh, mohla by však zajistit alespoň částečnou stabilitu.

Navzdory všem obavám hraje propojenost sítě ve prospěch Švýcarů. EU totiž nemůže tvrdě zasáhnout, aniž by nezranila své členské státy, poznamenal Baeumle: „Nemůžete jednoduše stisknout vypínač a pak je Švýcarsko vyřazeno. Pokud dojde k výpadku, zasáhne to každého. Bylo by naivní si myslet, že by Švýcarsko potemnělo, ale světla v Evropě by svítila dál.“

Současná situace by nenastala, kdyby Švýcarsko rámcovou dohodu podepsalo. Smlouva, která nahradí množství smluv ze všech oblastí od letectví po migraci, se však Švýcarsku nezamlouvá. Podle tamních politiků ohrožuje jeho suverenitu a schopnost chránit svůj trh.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa