
Vedoucí představitelé Evropské Unie na summitu v Bruselu schválili 24. října dokument, který by měl snížit emise skleníkových plynů na úrovni celé EU o 40 procent do konce roku 2030 oproti úrovni z roku 1990. Jedná se tak o výrazně ambicióznější redukci skleníkových plynů, než s jakou počítal hlavní strategický dokument EU Evropa 2020. Ten předpokládal snížení emisí v EU o 20 procent do konce roku 2020. Stále se však jedná o návrh, který ještě nebyl přijat politickou reprezentací EU, ani národními parlamenty. Napsal to server Patria.cz.
Součástí nové dohody je usnesení, které předpokládá, že do roku 2030 se v EU zvýší podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na nejméně 27 procent (aktuálně je to zhruba 14 procent. Nejméně o 27 procent se zvýší energetická účinnost a zároveň se posílí propojení energetických sítí. Dosažení těchto cílů by, dle odhadů EU, mělo stát 38 miliard eur ročně.
Cesta k samotné realizaci 40procentní snížení však nebude jednoduchá. Jednotlivé státy EU mají rozdílné energetické politiky a tudíž také různé představy ohledně tempa a rychlosti omezování vypouštění skleníkových plynů.
Polsko, které hrozilo vetem celé dohody kvůli obavám z růstu cen elektrické energie, proto dostalo ujištění, že získá zdarma emisní povolenky i po roce 2020 a země bude mít přístup k evropským fondům, které budou alokovány na modernizaci uhelných elektráren.
České republice se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podařilo vyjednat kompenzace, které usnadní přechod na ekologicky čistší energii. Díky dohodě o emisních povolenkách, z nichž by nově deset procent mělo plynout do zemí s nižším HDP, získá Česko v letech 2021 až 2030 celkem 50 až 70 miliard korun.
Příští rok se v Paříži uskuteční globální summit věnovaný snižování skleníkových plynů a ambicí EU je presentovat se zde jako politické uskupení, které realizuje konkrétní kroky k jejich omezení.