Češi podle statistiky Eurostatu stále platí za elektřinu skoro nejvíc v Evropě. Za kilowatthodinu (kWh) v první polovině roku 2024 platili 34 centů (8,5 Kč) včetně DPH a regulované složky. Dražší elektřinu má jen Německo, Irsko a Dánsko, kde za kWh platí o několik centů navíc, napsal server Seznam Zprávy.
Do mezistátního srovnání však promlouvají různé typy státní podpory, kterou země jako Slovensko, Maďarsko, Polsko, Itálie či Německo na rozdíl od Česka nezrušily. Od roku 2024 si už české domácnosti hradí cenu elektřiny plně samy, platí také například dotace pro podporované zdroje, zejména solární elektrárny. Například v Německu mají odběratelé tyto poplatky odpuštěny.
Bez státní podpory by žebříček států vypadal jinak. „Pokud odstraníme vliv daní a dotací, pak vidíme pro Českou republiku cenu 26 centů (6,6 Kč) a jsme rázem až na sedmém místě. Vede Irsko s cenou 39 centů (9,9 Kč),“ uvedl ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.
Problémem však v tomto případě nejsou ani tak ceny jako tvorba samotné statistiky. Už loni Češi vyšli v evropském srovnání jako téměř nejhorší stát z pohledu vysokých cen energií. Když Český statistický úřad změnil metodiku a výsledky poopravil, vyšlo Česko o něco lépe.
Dodavatelé energií reportují nižší ceny než Eurostat. Cena v produktu ČEZ Elektřina Extra vychází včetně všech poplatků a plateb za POZE na 7,2 Kč za kWh, tedy o 13 procent méně než u Eurostatu.
Výpočet EGÚ Brno se však blíží tomu, co uvádí Eurostat. „Nynější reprezentativní jednosložková cena elektřiny pro běžného odběratele bez topení a akumulace je dle našich odhadů přibližně 7 až 8 Kč na kWh. Ceny pro topné a akumulační tarify jsou navíc v Česku významně nižší,“ vysvětlil Macenauer. Nejvyšší cenu elektřiny vykazuje Německo, a to v přepočtu 10 Kč za kWh.