Doba čtení:2 m, 12 s
Samuel Furfari pracoval v letech 1982–2018 jako vysoký úředník na Generálním ředitelství Evropské komise pro energetiku, kde měl na starosti energetické technologie. Foto: LinkedIn

Francouzská jaderná energetika je v krizi. Na vině je Německo i francouzské vlády. Jediné řešení je odstoupení od Zelené dohody, říká v rozhovoru s Epoch Times bývalý úředník Evropské komise a profesor energetické geopolitiky Samuel Furfari.

Furfari pracoval v letech 1982–2018 jako vysoký úředník na Generálním ředitelství Evropské komise pro energetiku, kde měl na starosti energetické technologie. Upozornil, že v Německuje už od 2. Světové války strach a odpor k jádru. „Francie mezitím výrazně rozvinula svůj jaderný průmysl, což jí umožnilo mít velmi levnou elektřinu. Německo, které vidělo, jaké výhody z této energie Francie čerpá, se začalo snažit zabránit dalšímu rozvoji jaderné energetiky. Nezapomínejme však, že významnou roli ve zničení tohoto sektoru sehrály i francouzské vlády. V roce 2012, aby získala většinu, se Socialistická strana Françoise Hollanda spojila se Zelenými a zničila francouzský jaderný průmysl. V této politice pokračuje Emmanuel Macron od roku 2017. Dnes za to platíme,“ uvedl Furfari.

Oslabení francouzské jaderné energetiky je podle něj způsob, jak si Berlín upevňuje dominanci nad Evropou.

Bude prosazování OZE trestný čin?

„Německo je již řadu let vedoucí evropskou mocností – ať už ekonomicky, technologicky nebo demograficky. Dominuje EU. Vedoucí kabinetů předsedů Evropské komise byli často Němci. Není třeba mít německého předsedu komise k tomu, aby ji Německo ovládalo – stačí německý šéf kabinetu. Ten na Generálním ředitelství pro energetiku potopil jadernou energetiku. Poté osobnosti jako Frans Timmermans, bývalý první výkonný místopředseda Komise, podporovaly likvidaci jaderné energie. On ji dokonce chtěl vyloučit z evropské taxonomie! Jedenáct zemí se muselo proti tomu postavit, aby od tohoto opatření upustil,“ upozornil Furfari s tím, že Německo oslabuje francouzskou jadernou energetiku lobbováním.

„Byli to právě Němci, kdo určili, jakou politiku je třeba zavést. Jsou původci termínu EnergieWende (který označuje radikální obrat, ale překládá se mírnějším výrazem: „energetická transformace“) a vnutili ho zbytku Evropy. Tím jsem si jistý,“ upozornil profesor.

Ten má jasno i v tom, jakou politiku by měla Evropa a Francie prosazovat, aby nezaostávala v době, kdy Trumpova Amerika plánuje masivní produkci fosilních paliv a komunistická Čína výrazně rozvíjí svůj jaderný průmysl.

„Jediným řešením je odstoupení od Green Dealu. Nesmíme měnit ten či onen článek nebo odkládat jeho realizaci. Celá dohoda musí být odmítnuta. Německé ekologické dogma ničí naši ekonomiku. To je také téma mé nejnovější knihy: prožíváme organizovanou zkázu konkurenceschopnosti EU. Všiml jsem si, že Mario Draghi ve zprávě z loňského září přiznal, že Evropa ztratila konkurenceschopnost – něco, co jsem já předpověděl už dávno,“ uzavřel Furfari.