Evropa změní systém emisních povolenek

Cena za vypuštění tuny oxidu uhličitého do ovzduší by měla vzrůst na 25 eur (638 Kč) ze současných pěti eur Foto: imagio

Zástupci Evropského parlamentu a členských zemí Evropské unie se dohodli na kompromisní podobě reformy systému obchodování s emisními povolenkami po roce 2020. Informovala o tom Evropská komise.

Podle ní reforma přispěje ke splnění závazku Evropské unie snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o minimálně 40 procent. Povolený objem emisí by se měl v letech 2021 až 2030 snižovat o 2,2 procenta ročně, tedy výraznějším tempem než doposud. Z trhu by měly být staženy až dvě miliardy povolenek, což by mělo vést k nárůstu ceny za vypuštění tuny oxidu uhličitého do ovzduší na 25 eur (638 Kč) ze současných pěti eur, napsala agentura DPA.

Čtěte také:
Češi v pololetí spotřebovali více elektřiny
Elektřina je u nás teď dražší než v Německu

Německý průmysl podle DPA vyjádřil obavy, že dohodnuté změny by mohly mít negativní dopad na konkurenceschopnost evropských firem. Ochránci přírody zase považují reformu za příliš mírnou. “

Ocelářská unie sdružující 15 nejvýznamnějších českých a slovenských ocelářských firem uvedla, že reforma bude stát ocelářské podniky miliardy korun. „Jedná se o kompromis, který nikoho úplně neuspokojí a pro nás je spíše zklamáním,“ řekl k dohodě Jan Czudek, předseda správní rady Ocelářské unie a generální ředitel a předseda představenstva Třineckých železáren.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech