Doba čtení:2 m, 0 s
Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si vytyčila boj s klimatickou změnou za svou klíčovou agendu. Bude stát neuvěřitelné peníze. Foto: wikipedia.org Kuhlmann

Evropská komise v novém složení poprvé hodnotila Česko. Komisi vadí nízké ekologické daně, je tedy pravděpodobné že dojde k jejich zvýšení, což může značit zdražení elektřiny domácnostem. V komentáři pro Kurzy.cz to napsal ekonom Lukáš Kovanda.

Evropská komise zveřejnila své pravidelné každoroční hodnocení socio-ekonomické situace České republiky. Vedle jiných výtek se komise pozastavila nad tím, jak nízké je v České republice inkaso ekologických daní, které zahrnují daň z elektřiny, ze zemního plynu a z pevných paliv.

Čtěte také:
Snižování emisí CO2 zasáhne celou společnost
Energetická soběstačnost je český trumf

Z hodnocení je patrné, že Evropská komise ve svém novém složení, v čele s Ursulou von der Leyenovou, bude klást vyšší důraz než předchozí Komise na environmentální aspekty. Je tudíž vysoce pravděpodobné, že kvůli zesílenému tlaku Bruselu poměrně brzy dojde k navýšení ekologických daní v ČR. To může pro konečně spotřebitele znamenat zdražení energií, například elektřiny,“ napsal Kovanda.

Nová předsedkyně Evropské komise si vytyčila boj s klimatickou změnou za svou klíčovou agendu. Už v prosinci představila tzv. Novou zelenou dohodu. Plán má obsahovat 50 kroků, které by do roku 2050 měly přispět k docílení klimatické neutrality. Týkat se bude řady oblastí od energetiky přes automobilový průmysl až třeba po zemědělství. Mezi první opatření bude patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě v polovině století či k vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Z něj by vedle dalších zemí mohlo čerpat i Česko.

Nedávno potom von der Leyenová přišla s požadavkem, aby 25 procent rozpočtu Unie šlo na její klimatické cíle. Jinak jej prý nepřijme.

„Pokud nevyčleníme dost peněz na klimatické cíle, nepodaří se nám jich dosáhnout. Nepřijmu rozpočet, který nebude zahrnovat alespoň 25 procent prostředků na boj proti klimatickým změnám,“ citovaly předsedkyni Lidové noviny.

Transformace evropského hospodářství na klimaticky neutrální ekonomiku do roku 2050 bude vyžadovat obrovské investice do čisté energie a technologií. Už jenom dosažení průběžného cíle snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030 si podle odhadů Evropské komise vyžádá dodatečné roční investice ve výši 260 miliard eur, což je v přepočtu asi 6,5 bilionu korun.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje