Evropská komise nechce uhelné záložní zdroje

Elektrárna Eggborough: Foto: commons.wikimedia.org

Energetický a průmyslový holding (EPH) v Británii před dvěma lety koupil elektrárnu Eggborough Power a zaplatil za ni 81,6 milionu liber. Následně dva ze čtyř bloků převedl do režimu systémové zálohy. Foto: commons.wikimedia.org

Evropská komise chce za pět let odstřihnout uhelné bloky od podpory pro záložní zdroje energie. Doplatí na to i Křetínského EPH. Návrh musí schválit členské země EU.

Evropská komise v návrhu nového designu energetického trhu uvedla, že za pět let nebude možné do takzvaných kapacitních mechanismů zařadit uhelné elektrárny. To určitě nedělá radost Danielu Křetínskému, jehož Energetický a průmyslový holding (EPH) například v Británii před dvěma lety koupil půl století starou elektrárnu Eggborough Power a zaplatil za ni 81,6 milionu liber. Následně dva ze čtyř bloků převedl do režimu systémové zálohy, uvedlo Euro.

Čtěte také:
Britové připlatí záložním zdrojům energie
Britové se bojí uzavírat uhelné elektrárny

Operátor přenosové soustavy National Grid jen za zimní období 2016/2017 zaplatí Křetínského elektrárně odměnu 60 milionů liber. Za elektřinu vyrobenou na základě výzvy operátora navíc vlastník získá zvýhodněnou cenu. V podobném režimu nyní EPH provozuje také uhelnou elektrárnu u německého Helmstedtu.

Různé formy kapacitních plateb či vytváření výkonových rezerv zavedlo již 11 zemí Evropské unie, další takový krok chystají. Důvodem jsou hlavně obavy z pokrytí spotřeby v zimní sezoně a z nejistého výkonu větrných a solárních elektráren. Kritici ale upozorňují na to, že kapacitní platby „kanibalizují“ volný trh s elektřinou a že se v praxi jedná hlavně o dotování starých plynových a uhelných elektráren.

Právě na tuto kritiku nyní Evropská komise reaguje. Nezmiňuje sice přímo uhlí, ale zavádí limit 550 gramů oxidu uhličitého na jednu kilowatthodinu vyrobené elektřiny. Plynové elektrárny se do limitu mohou vejít, uhelné nikoli. Návrh ještě není definitivní, změnit jej může hlas většiny členských zemí EU.

EPH nepovažuje aktuální návrh komise za rozumné řešení. „Emisní strop jde proti konceptu technologické neutrality. „Je nebezpečné spoléhat jen na zemní plyn s ohledem na rostoucí závislost Evropy na Rusku. Implementace tohoto návrhu by navíc vedla k dalšímu zvýšení ceny elektřiny pro spotřebitele,“ reagoval mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech