Komise zatím bulharskou kauzu ČEZ neřeší

Místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič. Foto: wikipedia.org

Evropská komise (EK) zatím nebude zasahovat do plánovaného prodeje bulharských aktiv společnosti ČEZ. Na konferenci věnované energetice to v Sofii řekl místopředseda EK a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

Podle něho jde o dohodu mezi dvěma soukromými společnostmi a komise by zasáhla jen v případě, že by transakce porušovala unijní legislativu, informují bulharská média.

Čtěte také:
V Bulharsku je kvůli ČEZ pořádně horko
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

Šefčovič se také zatím odmítl vyjádřit k tomu, zda by měl do transakce vstoupit bulharský stát. „Máme informace, že všechny příslušné orgány v Bulharsku provádějí nezbytná hodnocení a kontroly. Uvidí se až po uzavření dohody,“ řekl eurokomisař, který se v Sofii sešel i s bulharským premiérem Bojkem Borisovem, jehož země nyní předsedá EU.

Možný vstup bulharského státu do prodeje svých aktiv prověří ČEZ a problémem by mohlo být, zda by nešlo o nedovolenou podporu poskytovanou státem a o porušení pravidel energetického balíčku EU týkajících se vlastnického oddělení výrobních, distribučních a obchodních činností.

Bulharský parlament ve středu vytvořil komisi, která se má plánovaným prodejem bulharských aktiv společnosti ČEZ zabývat. K tomuto kroku přistoupil poté, co transakce vyvolala v zemi bouřlivé reakce. Bulhaři dokonce vyšli do ulic a požadovali demisi vlády.

ČEZ v únoru podepsal smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv místní firmě Inercom, což vzbudilo pochybnosti, zda tak malý podnik je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo