Doba čtení:1 m, 58 s
Jak virtuální prohlídka probíhá? Návštěvníci si nasadí brýle a rázem se ocitnou vysoko nad napuštěnou horní nádrží, s výhledem na hřebeny Jeseníků i nedaleký Praděd. Foto: ČEZ

Stále populárnější exkurze ve vodní přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně, které vloni navštívilo přes 35 tisíc lidí, od dubna výrazně zatraktivní brýle s virtuální realitou. Umožní návštěvníkům podívat se i do míst, na které se v rámci exkurzí nedostanou, například do útrob turbíny nebo do 1,5 kilometru dlouhého přivaděče vody mezi horní a dolní nádrží.

„Od roku 2021 nabízíme prohlídku ve virtuální realitě v jaderné elektrárně Temelín, což byla mimochodem první virtuální prohlídka jaderné elektrárny na světě. O rok později jsme pokračovali v Dukovanech. Mimořádný úspěch nás potěšil a proto jsme připravili také virtuální prohlídku naší nejnavštěvovanější vodní přečerpávací elektrárny. Jde o ideální kombinaci zábavy a technického vzdělávání, která navíc umožňuje návštěvu běžně nepřístupných míst našich elektráren,“ říká vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Právě vzdělávací prvek je pro ČEZ zásadní – Dlouhé stráně jsou častým cílem školáků, kterým se učitelé snaží zpestřit výuku fyziky. „Uvědomujeme si, že fyzika dnes nepatří mezi nejatraktivnější školní předměty, a dlouhodobě se to snažíme mnoha aktivitami změnit. Ze zkušeností z Dukovan i Temelína víme, že prohlídku elektrárny prostřednictvím virtuálních brýlí děti berou jako školu hrou a získané vědomosti si mnohem lépe zapamatují,“ dodává mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Historické šachty lákají turisty v Česku i Polsku

Jak virtuální prohlídka probíhá? Návštěvníci si nasadí brýle a rázem se ocitnou vysoko nad napuštěnou horní nádrží, s výhledem na hřebeny Jeseníků i nedaleký Praděd. Postupně se dostanou i do útrob vodního přivaděče, do strojovny transformátorů, zevnitř si prohlédnou turbínu i generátor a imaginárně se projedou výtahem vybudovaným ve skalním masivu mezi elektrárnou a horní nádrží. Zajímavá je také animovaná část s 3D modelem, která jednoduše popisuje princip fungování elektrárny i její význam pro energetiku. Prohlídku přitom lidé ovládají vlastníma rukama a svůj postřeh si mohou ověřit na několika kvízových otázkách.

Virtuální „WaterTour“ je přístupná během jednotlivých prohlídek v infocentru Dlouhých strání. S nastavením a ovládáním návštěvníkům pomohou průvodci, poté už si návštěvníci jen vyberou typ prohlídky – zda chtějí českou nebo anglickou verzi. Exkurze, které pro ČEZ zajišťuje společnost K3 SPORT, si mohou objednat organizované skupiny (školy, firmy) i veřejnost. Na exkurze je nutné se předem zaregistrovat na webu www.dlouhe-strane.cz.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa