Doba čtení:2 m, 18 s
Zemní plyn, který významně přispívá k emisím skleníkových plynů, by měl být podle expertů zdaněn stejně jako uhlí. Místo toho se budují nové plynovody a Evropská unie dokonce podporuje plynové kotle a uvažuje o podpoře plynové infrastruktury z klimatických fondů. Foto: nord-stream2.com

Německo zavedlo od letošního roku uhlíkovou daň na plyn a topné oleje. Podle německého experta na bioenergii Dominika Rutze by měla stejně tak postupovat i celá Evropská unie. Uvedl to v rozhovoru pro EURACTIV.cz.

Česká republika chce po odstavení uhelných tepláren vytápět domácnosti zemním plynem. Podle Rutze je to ale naprosto špatná cesta.

Zemní plyn je stále fosilní palivo, takže zde vidím obrovské riziko. Plynárenský sektor chce samozřejmě rozšířit své podnikání, jejich strategií je co nejvyšší prodej plynu. Do hry tak vstupuje obrovská lobby plynárenského průmyslu, jejíž vliv je vidět i na podpůrném programu, o kterém jsem mluvil dříve. Investiční podporu totiž dostanete i v případě, že vyměníte svůj starý kotel na uhlí za účinnější kotel na zemní plyn. Podle mě to opravdu nelze tolerovat, protože plyn je stále fosilní palivo. V budoucnu bude do sítě dodáváno stále více bioplynu, ale zatím je ho málo. Myslím, že potřebujeme strategii, jak snížit podíl plynu, nebo jak alespoň nerozšiřovat jeho využívání,“ řekl expert na bioenergii.

Čtěte také:
Babiš: Evropská unie nám peníze na plyn asi nedá
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět

Ten zároveň zdůraznil, že navzdory častým proklamacím plynové lobby, plyn není z klimatického hlediska oproti uhlí žádným zlepšení. Zatímco uhelné elektrárny a teplárny ale drtí drahé emisní povolenky, plyn se může těšit dokonce podpoře.

Jde především o emise skleníkových plynů. Opravdu pochybuji, že plyn je v tomto ohledu lepší než uhlí. Myslím, že je na stejné úrovni. Zemní plyn, který významně přispívá k emisím skleníkových plynů, by měl být zdaněn stejně jako uhlí,“ uvedl Rutz.

Je proto zastáncem zavedení uhlíkové daně na plyn po celé Evropské unii. Německo již tuto daň zavedlo. „Co se týče vytápění, Německo uvalilo uhlíkovou daň na zemní plyn a topné oleje. V odvětví dopravy byla daň uvalena na naftu a benzín. Strategie spočívá v postupném zvyšování cen. Letos jsme stanovili cenu 25 eur za tunu CO2, ale cena rok od roku poroste a v roce 2026 přejdeme na flexibilní mechanismus pro její výpočet,“ vysvětlil expert, podle nějž by uhlíkovou daň měly zavádět národní vlády bez ohledu na politiku EU. Přivítal by však povinné zavedení uhlíkové daně. „V EU jsme již byli svědky pozitivních příkladů. Často se objeví skupina evropských zemí, které se stanou v některých oblastech průkopníky, a EU pak následuje jejich příklad a vytvoří příslušné směrnice. Státy musí být aktivní. Třeba se jednou i Česká republika stane průkopníkem v nějaké konkrétní oblasti – například v útlumu zemního plynu,“ uzavřel Rutz.