Doba čtení:1 m, 50 s
Podle premiéra Andreje Babiše je energetická bezpečnost a soběstačnost absolutní prioritou. Foto: ANO

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nejspíš nebude možné využít evropské peníze na výstavbu nových plynových zdrojů. Babiš to řekl v Poslanecké sněmovně, když odpovídal na interpelaci poslance Jana Zahradníka (ODS). Plyn je přitom jediným potenciálním zdrojem, který u nás může v relativně krátké době nahradit uhlí.

„V případě, že by nebyl nový jaderný blok dostavěn včas, musela by se časová prodleva přechodně překlenout dovozem elektřiny ze zahraničí. Pokud by však měl být zajištěn předpoklad energetické soběstačnosti alespoň na úrovni 90%, bylo by nutné vystavět plynové zdroje o výkonu zhruba 3 gigawatt. Fondy Evropské unie pravděpodobně není možné pro výstavbu nových plynových zdrojů využít, jelikož EU vnímá zemní plyn pouze jako tranzitní v procesu dekarbonizace,“ řekl Babiš, s tím, že pro zajištění dostatečného výkonu by bylo nutné zavést tzv. kapacitní mechanismy, které by ovšem musela schválit Evropská unie.

Čtěte také:
Gazprom: Nord Stream 2 dokončíme letos
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět

Reagoval tak na dotazy Jana Zahradníka, který se ho dotazoval, zda je plyn vzhledem k nepřipravenosti výstavby nových jaderných bloků skutečně jediným preferovaným zdrojem, který má nahradit uhlí, kolik bude nutné vystavět nových plynových zdrojů, kolik to bude stát a kdo tyto nové zdroje zaplatí.

Babiš dále uvedl, že pokud jde o konec uhlí, považuje za relevantní doporučení Uhelné komise, i když to někteří ministři v poslední době vidí jinak. Podle Babiše by měla komise pracovat dál a periodicky vyhodnocovat situaci, dopad externích faktorů atd.

Premiér rovněž vysvětloval, jak složitá jsou jednání na úrovni Evropské unie. Zahradník se s Babišem shodli na tom, že bychom měli rozvíjet jaderné kapacity, jelikož na výstavbu nových jaderných bloků se chystá i několik dalších zemí Evropské unie.

Babiš v této souvislosti uvedl, že mu připadá zvláštní, když někteří lidé mluví o ruském nebezpečí v případě dostavby Dukovan, ale nevadila by jim zvyšující se závislost na ruském plynu. Varoval také před zeleným fanatismem, který poškozuje průmysl a způsobuje absurdní situace, jaká nastala ve Švédsku, kde z důvodu nedostatku proudu byli lidé dokonce vyzváni, aby omezili luxování. Babiš zdůraznil, že energetická bezpečnost a soběstačnost je absolutní prioritou.