Doba čtení:1 m, 6 s
ExxonMobil v uplynulých deseti letech investoval v Evropě více než 20 miliard eur (zhruba 510 miliard Kč). Foto wikipedia.org

Americký ropný gigant ExxonMobil varoval, že je připraven přesunout plánované investice v řádu miliard dolarů z Evropské unie do jiných částí světa, pokud Brusel neomezí byrokracii v oblasti ochrany životního prostředí. Ta je podle firmy zodpovědná za „deindustrializaci evropské ekonomiky“, napsal Financial Times.

„To, co zažíváme, je deindustrializace evropské ekonomiky, což nás znepokojuje. Pokud investujeme, máme na zřeteli velmi dlouhý časový horizont. Řekla bych, že současný vývoj v Evropě nevyvolává důvěru v dlouhodobě předvídatelnou politiku,“ uvedla Karen McKeeová z Exxon Mobile.

Bidenovo tažení proti uhlí je krátkozraké

Regulace spojená s ambiciózními evropskými klimatickými cíli má podle McKeeové velmi negativní dopad na podnikání a vede k „pomalým a komplikovaným procedurám“ při schvalovacích procesech a zajišťování financí.

ExxonMobil v uplynulých deseti letech investoval v Evropě více než 20 miliard eur (zhruba 510 miliard Kč). Loni v prosinci ohlásila firma pilotní projekt v oblasti zachycování oxidu uhličitého spolufinancovaný Evropskou unií.

Kritika přílišné unijní regulace v oblasti životního prostředí začíná zaznívat ze stále více stran. Evropou otřásají protesty zemědělců, řada průmyslových firem zvažuje či již dokonce uskutečňuje přesun výroby na jiné kontinenty. Obavy vyjádřil třeba už i francouzský prezident Emanuel Macron.