Doba čtení:1 m, 56 s
Vláda Petra Fialy chce do konce letošního roku připravit aktualizaci Státní energetické koncepce ČR. Foto: FB Petr Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) přijede dnes po poledni na bilanční návštěvu na ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). S šéfem resortu Jozefem Síkelou (za STAN) bude jednat zejména o budoucnosti tuzemské energetiky, hovořit by spolu měli například i o dalším vývoji v cenách energií a další agendě ministerstva.

Fiala postupně navštěvuje různá ministerstva a hodnotí, jak naplňují programové prohlášení vlády, která má za sebou víc než rok fungování. V pondělí byl na ministerstvu spravedlnosti. Už loni v prosinci navštívil ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj, v listopadu třeba ministerstvo práce a sociálních věcí či zdravotnictví. Vláda chce i vzhledem k válce na Ukrajině a energetické krizi své programové prohlášení upravit.

Budoucnost české energetiky vidí kabinet podle programového prohlášení ze začátku loňského roku v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů. V souvislosti s vývojem cen energií v loňském roce chce resort navíc připravit některé změny, které by měly efektivněji reagovat na aktuální situaci na energetickém trhu.

Smutný: Zelený progresivismus vede Česko do krize

Už loni vláda a ministerstvo v reakci na energetickou krizi přijalo několik opatření. Mezi ty hlavní patří schválení cenového limitu na elektřinu a plyn pro všechny odběratele. Náklady na stanovená maxima cen chce vláda pokrýt z nové daně z neočekávaných zisků energetických firem, tzv. windfall tax, a také z odvodů z jejich nadměrných tržeb.

V jaderné energetice stát pokračoval v přípravě tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Loni na jaře soutěž pustil. Polostátní energetická společnost ČEZ, která má tendr na starosti, v současnosti vyhodnocuje první nabídky. Síkela chce také podpořit výstavbu malých modulárních reaktorů.

U energetiky z obnovitelných zdrojů je podle programového prohlášení vlády hlavním cílem obnova fotovoltaiky. V geografických podmínkách ČR ji kabinet považuje za klíčový obnovitelný zdroj. Vláda chce podle prohlášení přispět ke zřízení nových fotovoltaických zařízení na minimálně 100 000 střechách do roku 2025. Ministerstvo loni připravilo několik úprav energetického zákona, které počítají například s možností zakládání energetických společenství a sdílení místně vyrobené elektřiny jejich členy, nebo s umožněním instalace energetického zařízení do výkonu 50 kilowattů bez stavebního povolení.

Vláda chce také do konce letošního roku připravit aktualizaci Státní energetické koncepce ČR s ohledem na klimaticko-energetické cíle EU.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa