Doba čtení:1 m, 42 s
Finsko je nejhustěji zalesněnou zemí Evropy. Přesto bude muset biomasu dovážet. Foto: pixabay.com

Navzdory tomu, že je nejhustěji zalesněnou zemí v Evropě, bude muset Finsko po odchodu od uhlí dovážet biomasu ze zahraničí. Samo totiž nebude schopné naplnit očekávaný 70% nárůst poptávky po palivu.

Finsko schválilo v únoru zákaz používání uhlí ve výrobě energie do května 2029, což znamená, že stát bude muset najít alternativy, které by Finům zajistily dostatek elektřiny a hlavně tepla. Z uhlí se totiž v zemi v současné době vyrábí přibližně 20 procent energie používané pro vytápění domácností, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
Finsko schválilo stavbu kontroverzního plynovodu
Budeme znovu liškám řezat ohony?

Vzhledem k tomu, že možnosti na větší využití plynu pro výrobu tepla jsou ve Finsku omezené a další zdroje, jako je solární a geotermální energie, ještě nejsou komerčně životaschopné, je za nejekonomičtější způsob, jak uspokojit budoucí energetické potřeby země, považováno využívání biomasy. Ta zahrnuje lesní dřevo, zbytky z těžby dřeva a vedlejší produkty z průmyslu, jako jsou dřevní štěpky, černý louh a jiné biologické odpady.

Podle poradenské společnosti Poyry, která radí vládě v oblasti energetických, průmyslových a infrastrukturních potřeb, bude Finsko potřebovat v roce 2030 tolik biomasy, aby z ní bylo schopno vyrobit 64 terawatthodin (TWh) energie. V současnosti je to 38 TWh, jde tedy o zhruba 70% nárůst. Domácí dodávka biomasy se však dle odhadů může do roku 2030 zvýšit jen asi o 20 procent. Jedinou šancí je tak dovoz ze zahraničí.

Je trochu nepříjemné, že Finsko dělá energetickou politiku, kterou ze sebe učiníme čistého dovozce biomasy. Jsme lesní země,“ uvedl šéf největší finské energetické společnosti Energia Jukka Leskela. „Dovoz by mohl pocházet z jiných zemí v okolí baltského pobřeží, včetně Ruska, odkud Finsko již získává část své biomasy,“ dodal. Finsko tak bude muset jít proti snahám Evropské unie, která tlačí na členské země, aby snížily svou energetickou závislost na Rusku.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme