Doba čtení:3 m, 0 s
hornici-okd_compressed
Horníci OKD se rozhlížejí po novém uplatnění. Ilustrační foto: okd.cz

Prezentacemi firem ochotných dát práci odcházejícím zaměstnancům Důlního závodu 3 pokračoval v lokalitě Chlebovice program Nová šichta (NŠ), který realizuje společnost OKD.

V průběhu druhého únorového týdne se zde představovaly společnosti Tatra Metalurgie z Kopřivnice, H. A. S. z Frýdku-Místku a MSV Metal ze Studénky.

Cíleně jsem přišel za zástupci dopravní firmy H. A. S., protože shánějí řidiče. Já si zřejmě vyberu z rekvalifikací nabízených pracovním úřadem rozšíření řidičáku o skupiny C, D a E,“ uvedl pro Měsíčník Horník zástupce vedoucího úseku trhacích prací Petr Čikas, který bude v hornictví končit po třiceti letech. „Aktivně se snažím hledat si další uplatnění. Kdyby nevyšla doprava, mohl bych to zkusit ve strojírenství,“ poznamenal s tím, že prezentace firem přímo na závodě považuje za dobrou věc, která člověku rozšíří možnosti.

Čtěte také:
Bakala udělal ze sídla OKD luxusní kanceláře
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Zástupci dopravce H. A. S. uvedli, že končící šachtu považují za rezervoár potenciálních pracovních sil pro regionální zaměstnavatele. „Obecně je v této profesi málo lidí, což je dáno i tím, že starších, kteří měli různá oprávnění ještě z vojny, ubývá. A mladší nejsou ochotni si za drahé peníze rozšířit řidičské průkazy na nákladní automobily a návěsy,“ vysvětlovala personalistka Jana Mikolášová. Vedoucí rozvozu nápojů Martin Matula upřesnil, že mají místa pro nejméně deset nových řidičů (případně závozníků, z nichž se časem řidiči stanou). „Členíme se na několik divizí – od rozvozu piva po vnitrostátní kamionovou přepravu. Dva bývalí horníci už u nás jezdí,“ řekl Matula. Na práci u dopravy se ptalo za jediný den jedenáct zaměstnanců DZ 3, z toho tři až čtyři projevili vážný zájem. „Naše prezentace na šachtě je v zájmu všech. OKD pomohlo naší firmě hledat nové pracovní síly, my pomůžeme lidem odcházejícím z této společnosti,“ shrnuli zástupci H. A. S.

Chlapi ze šachty uvítali, že možní zaměstnavatelé přišli přímo za nimi. „Dostal jsem nabídku dělat řidiče, takže potřebuji céčko na náklaďák. Poptal jsem se kolegů a pak odhodlal zajít do kanceláře Nové šichty, kde mne navedli na frýdecko-místecké dopravce. Hledání nové práce se tak stává rychlejší a přehlednější. Člověk ví, v jaké situaci je. Ušetří to spoustu starostí a běhání,“ vysvětlil Hynek Vavřač, který začíná hledat jinou práci po třiatřiceti letech v OKD.

Manažerka programu NŠ Markéta Klopcová sdělila, že zaměstnavatelé dostali možnost zvolit si termíny i časy návštěv. „Jako první toho využila Tatra Metalurgie poptávající slévárenské dělníky, jeřábníky, paliče, taviče-slévače, brusiče, provozní zámečníky, pracovníky technickohospodářských profesí. Nejvíce se horníci ptali na místa zámečníků a THP,“ uvedla Klopcová s tím, že další zaměstnance oslovila Tatra Metalurgie posléze i na lokalitě Staříč.

V chlebovické lokalitě DZ 3 se objevila i personalistka MSV Metal ze Studénky, tato firma shání mechaniky strojů a zařízení a kováře (ti jsou na trhu práce těžce dostupní, většinou se musejí na tuto profesi přeučit). Dále náboráři ostravského Arcelor Mitall a Comodora Wheels (výrobce litých kol z průmyslové zóny Mošnov). Zájem o prezentace projevila firma Kofing z Paskova (provádí výrobní, montážní, servisní a dodavatelské činnosti v hutnictví, energetice, strojírenství a chemii), Třinecké železárny či Continental Barum Otrokovice (velký producent pneumatik).

Aktivně spolupracujeme zejména s firmami, které se zaregistrovaly do naší aplikace Burza práce. Takových je třicet. S programem Nová šichta nicméně projevilo zájem spolupracovat celkem už více než 140 různých firem. Aktuální přehled termínů přítomnosti zaměstnavatelů na lokalitě Chlebovice a Staříč je vyvěšen na nástěnkách NŠ obou lokalit“ doplnila Klopcová.

Mohlo by vás zajímat:
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Lužický kraj se mění v zemi jezer