Francie zavře uhelné elektrárny do roku 2023

Conférence des Nations unies sur les changements climatiques - COP21 (Paris, Le Bourget)

Podle Hollanda je podepsání Pařížské dohody nezvratné. Foto: wikipedia.org COP Paris

Francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že Francie uzavře své zbývající uhelné elektrárny do roku 2023.

Francouzský prezident Francois Hollande oznámil na letošní konferenci o změně klimatu OSN v Marakéši v Maroku, že všechny uhelné elektrárny v zemi zastaví provoz do roku 2023. Hollande také zmínil, že podepsání Pařížské dohody je „nezvratné“, a že USA musí dodržet závazek, který je obsažen ve smlouvě.

Čtěte také:
Němci brzdí redukci emisí
Odstoupí Trump od klimatické dohody?

Francie již vyrábí více než 75 procent elektřiny z jádra a je rovněž největším světovým vývozcem elektřiny, za kterou získává více než 3 miliardy EUR ročně.

Otázkou však zůstává, jak se k Pařížské dohodě postaví Spojené státy Americké. Nový prezident Donald Trump ji totiž odmítá. Ve svém ekonomickém programu naopak počítá s rozvojem těžby ropy a podporou uhelných dolů a elektráren. Do čela Agentury na ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency) počítá s Myronem Ebellem. Ten tvrdí, že oteplování v důsledku skleníkových plynů je minimální a není škodlivé. V roce 2001 dokonce prohlásil, že oteplování si vymyslela Evropská unie.

Pokud USA od Pařížské dohody o klimatu odstoupí, těžko se podaří naplnit její cíle. Má udržet do konce století nárůst teploty na Zemi pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období. Spojené státy by zrušením svého podpisu následovaly země, které považují snižování emisí za brzdu svého průmyslového vývoje. Zejména Indie. Postoj Číny jasný není, její vláda s administrativou Baracka Obamy na dokončení Pařížské dohody spolupracovala.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí